Poidełko na Rynku znowu działa [ZDJĘCIA]

Fontanna – poidełko na opolskim Rynku została uruchomiona po zimowej przerwie. Przypomnijmy – woda zdatna do picia to ta wydobywająca się po odkręceniu kurków.

Fontannę trzeba było odpowiednio przygotować do wiosennego sezonu – to rutynowe działania, które miasto zleca co roku.

Przeprowadzone zostały prace związane uporządkowaniem obiektu, tj. wstępne oczyszczenie z brudu, jak również ze zgromadzonych odpadów w misach poidła, oczyszczenie powierzchni i elementów dekoracyjnych oraz wymiana elementów eksploatacyjnych fontanny – poinformował Bartłomiej Wiszniewski z Wydziału Wydział Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola.

Oprócz tego wykonane zostały także prace konserwacyjne, takie jak oczyszczenie z korozji zaworków oraz ocena stanu systemu odprowadzającego wodę, a także pokrycie poidła środkiem patynującym i zabezpieczającym.

Te działania są konieczne, aby poidełko działało jak najlepiej – podkreśla Wiszniewski.

Końskie poidło to obiekt użyteczności publicznej. Warto więc o nie zadbać, nie dewastować i nie wrzucać do niego śmieci.

Czynnik ludzki to również wyzwanie. Zdarzało się też tak, że ktoś nawet ukradł kraniki i przez to nie można było skorzystać z tego miejsca. W okresie zimowym część ludzi nawet wyrzucała tutaj odpady, które później zapychały kanaliki w misie poidła – dodaje Janusz Sawicz, wykonujący prace porządkowe przy końskim poidełku.

Fontanna “Końskie poidło” jest repliką poidła, które przed laty w centrum Opola służyło koniom, psom i ptakom.

Nazwa “Końskie poidło” wzięło się z pierwotnego jego zastosowania. Było to miejsce nawadniania koni oraz innych zwierząt hodowlanych. Teraz pozostała jedynie symbolika oraz miła pamiątka – wyjaśnił Sawicz.

Fontanna przed opolskim Ratuszem stanęła we wrześniu 2018 roku z okazji jubileuszu 800-lecia lokacji Opola.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły