Ciekawostki z geologicznego świata i nie tylko [ZDJĘCIA]

Za nami już dwudzieste spotkanie w ramach Salonu Opolskiej Nauki zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Opola. Tym razem słuchaczy zaciekawił dr hab. Tadeusz Kusza, profesor z Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO. Wygłosił on wykład pt. “gleba w krajobrazie”.

Prowadzący wprowadził uczestników Salonu Opolskiej Nauki w świat geologii oraz botaniki. Opowiedział on o swoich przeżyciach z dalekich podróży naukowych. Skupił się on przede wszystkim na terenach Chile. prof. Kusza przedstawił szczegółowo krajobraz tego kraju pod kątem roślinności oraz składu gleby. Zdaniem badacza, są to tereny bardzo ciekawe i zróżnicowane.

Dzieje się tak za sprawą specyficznego krajobrazu, w którego skład wchodzą wulkany oraz góry lodowe. Takie zestawienie powoduje tworzenia się bardzo gęstej mgły oraz wpływa na wysokość i masę drzew. W konsekwencji rośliny tam są bardzo wysokie a gleba zawiera w sobie dużo tlenku żelaza. Naukowiec przedstawił również problem karczowania ich i sadzenia w zamian importowanych drzew iglastych zza granicy.

Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie, które odbędzie się 14 maja o tej samej porze (16:30). Tym razem gościem będzie prof. Wiesława Piątkowska – Stepaniak.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły