Jak głosujemy w wyborach 7 kwietnia? Słów kilka o instrukcjach technicznych

W wyborach samorządowych, które odbędą się w najbliższą niedzielę 7 kwietnia wystartuje blisko 190 tys. osób. Walka będzie się toczyła o mandaty w radach gminy, powiatu, województwa, a w Warszawie nawet w dzielnicy, a także o fotele wójtów, burmistrzów i prezydentów.

W Opolu będą 84 obwodowe komisje wyborcze, z czego 72 stałe obwody głosowania i 12 odrębnych (szpitale, domy pomocy społecznej, zakłady karne i areszty śledcze).

Za nami najdłuższa kadencja samorządów po 1989 roku. Nie dość, że pierwszy raz pięcioletnia, to jeszcze poprzedni Sejm zdecydował o dodatkowym jej przedłużeniu, aby wybory samorządowe nie zbiegały się z parlamentarnymi. W efekcie kończąca się kadencja samorządów trwa prawie 5,5 roku.

W lokalu wyborczym w Opolu dostaniemy 3 rodzaje kart do głosowania:

  • do rady miasta
  • do sejmiku województwa opolskiego
  • na prezydenta Opola

W Opolu o urząd prezydenta walczy trzech kandydatów – urzędujący dwie kadencje Arkadiusz Wiśniewski, kandydat PiS Michał Nowak oraz kandydat KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy Ryszard Skawiński. Arkadiusz Wiśniewski pełni funkcję prezydenta od 2014 roku, gdy startując z własnego komitetu wyborczego wygrał w drugiej turze z Marcinem Ociepą. W 2018 roku już w pierwszej turze pokonał reprezentantkę PiS Violettą Porowską i Barbarą Kamińską z PO, zdobywając 70,35 procent głosów. To był najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów miast wojewódzkich w I turze.

Najwięcej, bo aż po dziewięciu chętnych jest na stanowisko burmistrza Trzemeszna niedaleko Gniezna oraz prezydenta Krakowa. Natomiast w ponad 400 małych miastach i gminach komitety zgłosiły zaledwie po jednym kandydacie.

7 kwietnia w całym kraju wybranych zostanie także 39 776 radnych do rad gmin i miast, 6 230 radnych rad powiatów, 552 radnych do sejmików województw. W całej Polsce będziemy wybierać 1548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów miast. Swój akces w takich wyborach zgłosiło aż 6 689 osób.

W Opolu z czterech okręgów wybierzemy w sumie 25 miejskich radnych.

W wyborach samorządowych godziny otwarcia lokali wyborczych są analogiczne do czasu, jaki na oddanie głosu mieli Polki i Polacy np. w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Kodeks wyborczy jasno stanowi, że do urn można udawać się w godzinach od 7.00 rano do 21.00 wieczorem. Osobom, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się, samorządy zapewnią transport do komisji wyborczej. W naszym przypadku stosowne informacje będą dostępne na stronach miasta Opola.

Aby głos był ważny, trzeba na każdej karcie do głosowania postawić przy tylko jednym nazwisku dwie krzyżujące się linie. Gdy krzyżyków będzie więcej albo nie będzie ich wcale, taki głos będzie nieważny.

Zakończenie głosowania o godzinie 21.00. Po tym czasie głos mogą oddać jedynie ci wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania.

Najnowsze artykuły