Kolejne spotkanie o właściwej segregacji odpadów – już w piątek

Jak właściwie segregować odpady i dlaczego jest to tak bardzo istotne? – odpowiedzi na te pytania opolanie znajdą podczas piątkowego (28.04) spotkania edukacyjnego w siedzibie Spółki Remondis przy alei Przyjaźni 9 w Opolu. To kolejne spotkanie z cyklu organizowanego przez miasto i firmę Remondis, które ma na celu mobilizację mieszkańców do prawidłowego postępowania z odpadami, które umożliwi osiągnięcie wymaganego prawem poziomu recyklingu.

Jeśli nie osiągniemy wymaganego poziomu to niestety miastu grożą sankcje. Dlatego tak ważna jest wzajemna edukacja skutkująca prawidłowo prowadzoną segregacją odpadów komunalnych „u źródła” – tłumaczy Marek Leśko, naczelnik Biura Nadzoru Odbioru Odpadów Komunalnych UM. – Aby recykling odpadów był skuteczny, należy rozpocząć segregację u źródła, czyli w naszych domach. Wtedy z odpadów powstaje najczystszy surowiec, który posłuży do dalszego przetwarzania. Dzięki efektywnej  segregacji odpadów można między innymi: ograniczyć ilość odpadów, które trafiają na składowiska, tym samym zmniejszając ich koszty utrzymania; stworzyć lepszy surowiec do recyklingu, zmniejszając zużycie surowców naturalnych oraz poprawić  warunki życia dla ludzi, roślin i zwierząt – zaznacza Marek Leśko,.

Często zdarza się, że nawet pomimo faktu trzymania w drugiej dłoni ulotki z zasadami segregacji i tak odpady trafiają do niewłaściwego pojemnika. Dlaczego? Ponieważ często brakuje nam szerszej wiedzy na temat selektywnej zbiórki albo nie do końca wiemy, gdzie jeszcze możemy jej szukać. Same ulotki i informacje na stronach internetowych to często za mało.

Kartony po płynnej żywności (np. po mleku, po sokach) wrzucamy do pojemnika na papier. To jeden z poważniejszych błędów, gdyż tego typu opakowania, nazywane tetra pakami, w istocie są opakowaniami wielomateriałowymi, składającymi się z papieru, ale i z folii polipropylenowej oraz folii aluminiowej. Dlatego ten odpad należy wrzucić do żółtego pojemnika. Nazwa odpadu może być myląca w kontekście segregacji również w przypadku „papierków” po cukierkach, batonach czy innych słodyczach – wyjaśnia Leśko.

Opolanie dowiedzą się zatem, jak segregować selektywnie, czyli tak, aby konkretne odpady trafiały do odpowiednich pojemników i gdzie wyrzucić to, z czym na ogół nie wiadomo co zrobić, czyli pozostałości po remontach i odpady wielkogabarytowe. Poruszane będzie także zagadnienie gospodarki obiegu zamkniętego, która minimalizuje powstawanie śmieci.

Początek spotkania o godzinie 16:00.

 

Najnowsze artykuły