O segregacji odpadów i ekologii na warsztatach Młodzieżowej Rady Miasta

Młodzieżowa Rada Miasta we współpracy z Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji i Pracownią Muchy Odpaduchy rozpoczęły cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, których celem jest odpowiedź na pytanie: co z tą segregacją?

Inicjatywa ma zmobilizować młodych opolan do prawidłowego sortowania odpadów i uświadamiać sens i zasady gospodarki o obiegu zamkniętym.

– Prawidłowa segregacja odpadów jest kluczowym czynnikiem dla powodzenia wdrożenia w nasze codzienne życie GOZ, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym – mówią inicjatorzy akcji z Młodzieżowej Rady Miasta. – To podarowanie, wydałoby się na pierwszy rzut oka – zużytym, przedmiotom drugiego życia oraz wielokrotne wykorzystywanie przedmiotów, które już posiadamy albo które są częścią składową innych produktów. Na przykład woreczek, w którym zakupiliśmy pieczywo może być ponownie użyty do przechowania innych rzeczy lub wykorzystany jako osłona na kanapkę do szkoły i to wielokrotnie!

Podczas warsztatów dzieci i młodzież będą szukać odpowiedzi na następujące pytania: dlaczego tak ważna jest segregacja odpadów „u źródła” czyli w każdym domu?; segregacja odpadów – dlaczego warto i co dalej dzieje się z posegregowanymi odpadami? czy wiemy co i jak wrzucać do pojemników?; jak zapobiegać powstawaniu odpadów i czym jest tajemniczy GOZ?

Główną ideą zajęć jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród młodych mieszkańców Opola.. Warsztaty w sposób „namacalny” mają uzmysłowić uczestnikom, jak działania pojedynczej osoby wpływają na otaczające ją środowisko, a dzięki tej wiedzy możliwe jest utrwalenie pozytywnych nawyków w  podejmowaniu codziennych decyzji podczas zakupów oraz szukaniu sposobów na ograniczenie produkowanych odpadów.

 

Najnowsze artykuły