Kolumny wojskowe na ulicach. To ćwiczenia

Od dziś (12.02) do końca maja na drogach niemal wszystkich województw w Polsce będzie można obserwować wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych. Ma to związek z cyklicznymi ćwiczeniami wojskowymi STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, które będą miały miejsce zgodnie z programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami. STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

Dowództwa Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje, by nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. “Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.”

 

 

Najnowsze artykuły