Korespondenci wojenni bohaterami Nocy Muzeów

Mimo wszystko to hasło tegorocznej 13. Nocy Muzeów w Opolu, która odbędzie się w najbliższą sobotę 15 maja. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych dedykuje tę edycję pracy korespondenta wojennego. Zapraszamy na projekcję filmu animowanego Marian na wojnie, kuratorskie oprowadzanie po wystawie pt. Wiosna, lato, WOJNA… 1939 oraz główny punkt programu – spotkanie online Marią Wiernikowską, dziennikarką i reporterką wojenną, które odbędzie się w formule Q&A (pytanie – odpowiedź) o godzinie 20.00 na muzealnym kanale YouTube.

Program 13. Nocy Muzeów
15 maja 2021
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
ul. Minorytów 3

  • 18.00–23.59 Zwiedzanie wystawy stałej i czasowej w Muzeum
  • 18.00–20.00 Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej pt. Wiosna, lato, WOJNA… Warszawa 1939
    Wystawa poświęcona jest fotograficznemu utrwaleniu Warszawy w przełomowym dla Polski roku 1939. Fotografie wykonane przez amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana, polskiego konspiratora Sylwestra “Krisa” Brauna oraz niemieckiego korespondenta Wilhelma Haase Lampego. Na tych zdjęciach uwieczniona została tragedia miasta, zarówno ludności cywilnej, jak i infrastruktury.
  • 18.00–23.59 Projekcja filmu animowanego Marian na wojnie
    Wewnątrz budynku Muzeum
  • 20.00-23.59 Na dziedzińcu Muzeum
    Animacja 12-minutowa, która przybliża wojenne losy twórcy ilustracji Koziołka Matołka – Mariana Walentynowicza jako korespondenta wojennego. Spod jego ołówka wyszedł barwny cykl rysunków o wojennej wędrówce i niewoli fikcyjnego Walentego Pompki. Animację wyróżniają walory plastyczne, a także mistrzowska interpretacja Zbigniewa Zamachowskiego.
  • 20.00–21.30 Spotkanie online z Marią Wiernikowską, dziennikarką, reporterką i korespondentką wojenną (spotkanie odbędzie się na kanale YouTube CMJW)
    Podczas spotkania porozmawiamy o doświadczeniach Marii Wiernikowskiej z pracy w charakterze korespondenta wojennego. Zastanowimy się nad tym, co skłania ludzi do podjęcia pracy dziennikarza, który – zgodnie z hasłem tegorocznej Nocy Muzeów – Mimo wszystko udaje się w miejsca objęte konfliktami zbrojnymi. Przewidziana jest możliwość zadawania pytań przez internautów. Rozmowę przeprowadzą dr Anna Czerner i Dominik Marcinkowski.

Nadal są ludzie, którzy chcą widzieć, chcą mówić i chcą wracać tam, gdzie toczą się konflikty zbrojne – korespondenci i korespondentki wojenne. Co nimi kieruje? Co w nich zmienia konfrontacja z horrendum wojny?

Tegoroczną 13. Noc Muzeów dedykowana jest korespondentom wojennym, tym z przeszłości i tym współczesnym. O swoich wojennych doświadczeniach opowie Maria Wiernikowska, dziennikarka, reporterka i korespondentka wojenna, która relacjonowała konflikty zbrojne w Armenii, Jugosławii, Czeczeni, Gruzji, Rosji, Litwie oraz na Bliskim Wschodzie. Co skłania ludzi do podjęcia pracy dziennikarza, który – zgodnie z hasłem tegorocznej Nocy Muzeów – mimo wszystko udaje się w miejsca objęte konfliktami zbrojnymi. Spotkanie online rozpocznie się 15 maja 2021 r. o godzinie 20:00 na kanale YouTube Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Poznamy też wojenne losy twórcy ilustracji Koziołka Matołka – Mariana Walentynowicza – korespondenta wojennego 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Projekcja 12-minutowego animowanego filmu Marian na wojnie rozpocznie się o godzinie 18.00 wewnątrz Muzeum, a od godziny 20.00 na dziedzińcu Muzeum przy ulicy Minorytów 3 w Opolu. Animację wyróżniają walory plastyczne, a także mistrzowska interpretacja Zbigniewa Zamachowskiego. Do oglądania filmu zapraszamy całe rodziny.

Bedzie też wystawa pt. Wiosna, lato, WOJNA… Warszawa 1939, na którą składają się liczne fotografie wykonane przez amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryan`a, polskiego konspiratora Sylwestra „Krisa” Brauna oraz niemieckiego korespondenta Wilhelma Haase Lampego. Na zdjęciach uwieczniona została tragedia miasta, zarówno ludności cywilnej, jak i infrastruktury. Na wystawie będą również prezentowane obiekty ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dotyczące roku 1939. Oprowadzanie kuratorskie odbywać się będzie w godzinach od 18:00 do 20.00, później przewidziano indywidualne zwiedzanie wystawy czasowej oraz stałej Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły