Międzynarodowe ćwiczenia logistyczne w Winowie. W akcji bierze udział 400 żołnierzy

10. Opolska Brygada Logistyczna bierze udział w międzynarodowych ćwiczeniach dowódczo – sztabowych połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego JLSG HQ V4. W ćwiczeniach uczestniczą wojskowi z Polski, Czech, Węgier oraz Słowacji.

Jak podaje jednostka, w ramach ćwiczenia żołnierze realizować będą zadania logistyczne w kolejnych etapach operacji wojskowej: od przyjęcia sił sojuszniczych w rejonie odpowiedzialności, ich przemieszczenia, zabezpieczenia w czasie realizacji zadań aż po ich wycofanie.

Ćwiczenie ma na celu sprawdzenie możliwości sił zbrojnych państw Grupy Wyszehradzkiej w wydzieleniu elementu dowódczego do koordynacji wsparcia logistycznego w operacjach połączonych. Jest to kolejny etap potwierdzenia zdolności i wypełnienia celów NATO – przekazuje kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

W ramach całego przedsięwzięcia planowane są m.in. manewry wojskowe oddziałów, koordynowanie pojazdów wojskowych, a także symulacje z odbierania i wykonywania zleceń.

Cała akcja będzie oceniana m.in. przez zespół z wielu państw zgodnie z wytycznymi, określonymi w dokumentach NATO. Członkowie komisji to oficerowie z państw Grupy Wyszehradzkiej, reprezentujących instytucje centralne, odpowiedzialne za zabezpieczenie logistyczne sił zbrojnych.

zdjęcie: 10blog.wp.mil.pl

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły