MZK Opole chce kupić kolejne autobusy elektryczne

MZK Opole chce kupić kolejne autobusy elektryczne. Spółka ogłosiła przetarg na dostarczenie 8 sztuk zeroemisyjnych pojazdów. Mają to być nowe fabrycznie autobusy niskopodłogowe.

Sześć z nich ma mieć po 12 metrów długości, a dwa mają mieć po 18 metrów – informuje Agnieszka Kolasa z MZK Opole. – Firmy, które złożą oferty muszą także zapewnić dostawę i montaż infrastruktury do ładowania, czyli jednej ładowarki pantografowej o maksymalnej mocy 300kW, 4 sztuk ładowarek dwustanowiskowych, które będą znajdowały się w zajezdni, a także ładowarki serwisowej. Dostawca ma zapewnić także konfigurację nowych autobusów z systemami informatycznymi.

Aktualnie na składanie ofert MZK Opole czeka do 26 sierpnia. Termin realizacji zamówienia to 300 dni od zawarcia umowy.

Przypomnijmy, że w trakcie realizacji jest już projekt „Elektromobilne Opole – etap I”. W ramach tego zadania zakupiono 5 elektrycznych autobusów, które będą obsługiwały trasę linii 25. Dodatkowo w zajezdni zamontowane zostały trzy dwustanowiskowe ładowarki o mocy 12kW, a także pozostała infrastruktura – m.in. „suchy” transformator. Na ten cel otrzymaliśmy pieniądze z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w wysokości prawie 14 mln zł.

W ramach projektu „Elektromobilne Opole – etap II” do Opola trafi zaś 9 w pełni zeroemisyjnych autobusów. Zostanie także wybudowana odpowiednia infrastruktura. W ramach tego projektu elektryfikacji podlegać będą linie 3 i 11. Koszt tej inwestycji to prawie 34 miliony złotych, z czego 20 milionów pochodzi z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Programu Zielony transport Publiczny.