Nie zapomnij o meldunku, bo nie zagłosujesz

Przypominamy, że w zbliżających się wyborach samorządowych głos oddaje się wyłącznie w miejscu stałego zameldowania, jako że wybory odbywają się na terenie danych jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów czy województw. Nie bójmy się jednak.  Można głosować w miejscu, w którym się mieszka i nie jest się zameldowanym, ale po dopisaniu do listy wyborców danego obwodu głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w tych wyborach głos oddaje się wyłącznie w miejscu stałego zameldowania, „jako że wybory odbywają się na terenie danych jednostek samorządu terytorialnego – gmin, powiatów i województw albo w Warszawie – w poszczególnych dzielnicach.”  Nie można oddać głosu w innym miejscu.

Oznacza to, że niemożliwe będzie pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożenie wniosku o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Również nie możliwe będzie głosowanie za granicą lub na statkach.

Wyborcom zatem przypominamy, że oddać głos będziemy mogli w miejscu, w którym się mieszka, ale nie jest się zameldowanym, po dopisaniu do listy wyborców danego obwodu głosowania, właściwego dla adresu, pod którym się zamieszkuje (przebywa). Zgodnie z przepisami przez stałe zamieszkanie należy rozumieć zamieszkanie w określonej miejscowości, pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu. Jeśli zatem chcemy być pewni, że będziemy mogli zagłosować powinniśmy złożyć wniosek w urzędzie gminy właściwej dla adresu stałego zamieszkania. Jest on wolny od opłat. Wniosek zawierać będzie dane identyfikacyjne (nazwisko, imię, nr PESEL). Ponadto wnioskodawca będzie musiał złożyć oświadczenie co do wskazanego miejsca zamieszkania wraz z dokumentem poświadczającym takim jak umowa kupna lub najmu mieszkania, umowa o dostawie mediów, w której stroną jest wnioskodawca (np. umowa o dostawę prądu lub gazu) bądź też oświadczenie właściciela lub najemcy lokalu, że wnioskodawca stale przebywa w jego lokalu, oraz dokument potwierdzający, że osoba podpisująca to oświadczenie jest jego właścicielem lub najemcą.

Jest to o tyle ważne, że przepisy nie określają terminu, w jakim należy złożyć wniosek, ale dany organ gminy ma 5 dni roboczych od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie. Dlatego warto się pośpieszyć i sprawdzić czy jesteśmy wpisani do odpowiedniego rejestru.

Od decyzji w sprawie odmowy ujęcia w stałym obwodzie głosowania przysługuje prawo wniesienia skargi do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji.

W niedzielnych wyborach samorządowych będziemy oddawać głosy na burmistrzów, prezydentów miast wraz  z radnymi a także do rady powiatu i sejmiku województwa. Pamiętajmy zatem o jednej, ale niezwykle ważnej różnicy w stosunku do wyborów parlamentarnych.

PKW przypomina również, że są również wyjątki. Należy do nich dopisanie osób z niepełnosprawnością, „jeśli w ich właściwym obwodzie lokal jest niedostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami, do spisu wyborców w obwodzie, w którym lokal został dostosowany”.  Drugim wyjątkiem będzie utworzenie “obwodów odrębnych” dla osób przebywających w szpitalach.

 

Przypominamy również, że zgodnie z prawem w wyborach samorządowych do rad gmin oraz wyborach wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) prawo głosu przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu oraz UE niebędącemu obywatelem polskim, oraz obywatelowi Wielkiej Brytanii, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 18 lat. Obywatelowi, który na stałe zamieszkuje na obszarze właściwej gminy i  posiada czynne prawo wyborcze tj. nie został pozbawiony praw publicznych albo ubezwłasnowolniony.

Z kolei w wyborach do rady powiatu i sejmiku województwa głosować mogą natomiast wyłącznie obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze – odpowiednio tego powiatu i województwa.

 

Takie rozwiązania oznaczają, że wyżej wymienieni obywatele UE i Wielkiej Brytanii otrzymają tylko karty wyborcze w wyborach wójta i rady gminy, ale już nie do rady powiatu ani sejmiku.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły