Autyzm – co warto wiedzieć?

Autyzm to zaburzenie rozwoju, które występuje najczęściej u dzieci, ale także u osób dorosłych. Często jest lekceważone przez rodziców ze względu na mylące i niejednoznaczne objawy. Warto jednak zwrócić na nie uwagę i skontaktować się ze specjalistą.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji warto dowiedzieć się więcej na temat tego zaburzenia.

Autyzm najczęściej diagnozowany jest od 4. roku życia. To zaburzenie rozwoju, które należy traktować bardzo indywidualnie, gdyż rodzajów spektrum autyzmu jest wiele – wyjaśnia Patrycja Libera, psycholog z fundacji DOM w Opolu.

Objawów autyzmu może być bardzo dużo i mogą być one mocno zróżnicowane. Wszystko zależy od wieku osoby z zaburzeniem oraz stopnia tego spektrum.

Są to m.in. trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, problem z rozumieniem uczuć, branie wszystkiego dosłownie czy różnego rodzaju fiksacje. Ten termin odnosi się do specyficznych zainteresowań autysty, który ma bardzo dużą wiedzę na temat swojego hobby itp. Do tego dochodzi również nadwrażliwość sensoryczna, ruchowa lub słuchowa. Do objawów można zaliczyć także wybiórczość pokarmową oraz echolalia, czyli powtarzanie ostatnich dźwięków z wypowiadanych słów – wymienia psycholog.

Co w sytuacji, gdy podejrzewamy u dziecka autyzm? Należy skontaktować się z psychologiem bądź psychiatrą.

Na pacjencie wykonywane jest test psychologiczny ADOS-2. Umożliwia ono zdiagnozowanie u dziecka spektrum autyzmu lub jego wykluczenie. Badanie to pozwala na ocenę w szczególności tego, czy pacjent w adekwatny sposób używa języka, komunikuje się lub radzi sobie w interakcjach społecznych. Oprócz tego, czy jest zdolny do zabawy, posługiwania się wyobraźnią i czy występują u osoby badanej zachowania wskazujące na zaburzenia ze spektrum. W zależności od potrzeb, autystyk może otrzymać odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności, przyjmować specjalne leki wspomagające lub skorzystać z pomocy nauczyciela wspomagającego w danej szkole – wyjaśnia ekspert.

Świadomość i wiedza na temat autyzmu wciąż są niskie. Dla osób z zewnątrz autystyczne dziecko może z boku wyglądać jakby było np. niegrzeczne.

Wśród objawów spektrum autyzmu warto wspomnieć o tych, które są podobne do nadpobudliwości czy ADHD. Wówczas dziecko jest energiczne, impulsywne, tj. może reagować na dźwięki krzykiem oraz machać rękami. To nie świadczy o złym zachowaniu tylko o zaburzeniu – podkreśla Libera.

Aby podkreślić wagę tego tematu w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków na świecie zostaje podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – czytamy na stronie rządowej GOV.pl

Biuro ds. dostępności Urzędu Miasta Opola przypomina o Światowym Dniu Świadomości autyzmu

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły