„Opawska szkoła fotografii” zawitała do Opola

Galeria Sztuki Współczesnej i Opolski Festiwal Fotografii zapraszają wspólnie na wielką wystawę upamiętniającą 30 lat Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Będzie można oglądać ją do 28 listopada.

Po prezentacji w 2016 roku wystawy „Na pierwszy rzut oka. Wybór z czeskiej fotografii XX i XXI wieku” pokazanej w Muzeum Śląska Opolskiego, po raz drugi OFF obszernie przybliża widzom prace fotograficzne naszych południowych sąsiadów. Tym razem jednak w pomieszczeniach GSW. W dodatku bogato reprezentowana jest twórczość nie tylko czeskich i słowackich, ale także polskich absolwentów i studentów.

Jak zaznaczają organizatorzy Instytut Twórczej Fotografii to renomowana marka nie tylko w Republice Czeskiej, ale także w krajach ościennych. Wśród jego studentów nie brakuje znanych nazwisk. Pomiędzy absolwentami instytutu możemy dziś znaleźć dziekana wydziału sztuki i wielu nauczycieli zarówno uniwersytetów, jak i szkół średnich, zwycięzców pierwszych nagród konkursu World Press Photo, zdobywców głównych nagród Oscar Barnack Award i Hasselblad Masters czy nominowanego członka legendarnej agencji Magnum”.

Są wśród nich twórcy, których prace były wystawiane w Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Metropolitan Museum of Photography w Tokio i innych prestiżowych instytucjach, szefowie galerii fotograficznych oraz kilkudziesięciu fotografów, którzy doskonale radzą sobie na rynku fotografii artystycznej i komercyjnej.

Listę uczestników oraz więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://bit.ly/30xifFV