Opolscy policjanci z ważnym wyróżnieniem. Nieśli pomoc narażając własne życie

Trzech funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Opolu oraz policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu – st. post. Bartosz Biernacki oraz st. post. Łukasz Ciolek i asp. szt. Dominik Puszczewicz ze Strzelec Opolskich zostali nagrodzeni medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. 

To wyjątkowe wyróżnienie ustanowione w 2021 roku jako upamiętnienie bohaterskiej śmierci podkomisarza Andrzeja Struja, który 10 lutego 2010 roku zginął od ciosów nożem po tym, jak interweniował wobec chuliganów, którzy na przystanku niszczyli tramwaj. Medal jest nadawany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra i mogą otrzymać go policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

Wyróżnienia zostały dziś wręczone mundurowym w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przez ministra Marcina Kierwińskiego. W uroczystości uczestniczył pełniący obowiązki Komendant Główny Policji inspektor Marek Boroń, komendanci wojewódzcy, w tym Komendant Wojewódzki Policji w Opolu insp. Magdalena Nguyen-Fudala oraz rodzina Andrzeja Struja.

St. post. Bartosz Biernacki oraz st. post. Łukasz Ciolek to funkcjonariusze z I Komisariatu Policji Policji w Opolu zostali wezwani na interwencję, gdzie przed dworcem PKP awanturował się mężczyzna z kilkudziesięciocentymetrowym nożem w ręku. W pewnym momencie podpalił swoje ubranie. Policjanci musieli podjąć zdecydowane i szybkie działania. Funkcjonariusze obezwładnili mężczyznę i ugasili jego odzież.

Asp.szt. Dominik Puszczewicz służy w Policji od 21 lat. Jest dzielnicowym w Kolonowskim. Został wezwany do pożaru domu wielorodzinnego. Przyjechał na miejsce jako pierwszy i od razu przystąpił do działania. Dominik wbiegł do palącego się budynku i wyniósł na własnych rękach niepełnoprawnego 75-latka.

Medalem podkom. Andrzeja Struja wyróżniono blisko 200 funkcjonariuszy.

fot. KMP Opole

Najnowsze artykuły