Podarowali drugie życie. Fundacja DKMS podsumowała 2023 rok

82 000 nowych potencjalnych dawców szpiku i 1438 dawców faktycznych, którzy podarowali szansę na życie. To statystyki ubiegłorocznych akcji Fundacji DKMS, dzięki którym do bazy dołączyło wielu potencjalnych dawców.

Fundacja zorganizowała 1700 stacjonarnych akcji rejestracji, podczas których do bazy Fundacji DKMS dołączyło 47 tys. osób. Kolejne 35 tys. zarejestrowało się online, zamawiając pakiet prosto do domu. W sumie baza Fundacji DKMS liczy ponad 1,9 mln osób. 1438 faktycznych dawców szpiku z bazy Fundacji DKMS podarowało drugie życie „bliźniakom genetycznym” m.in.z Polski, USA, Niemiec czy Francji, ale również z tak odległych zakątków świata, jak Kazachstan (2 pobrania komórek macierzystych), RPA (2 pobrania), Chile (2 pobrania), Indie (6 pobrań), Urugwaj (1 pobranie), czy Wyspa Reunion (1 pobranie).

– Z całego serca dziękujemy wszystkim dawcom, pacjentom, środowisku medycznemu, wolontariuszom, mediom, partnerom i przyjaciołom Fundacji DKMS za ogromne zaangażowanie oraz rok wypełniony dobrem, pomocą i drugimi szansami na życie. Jesteśmy wdzięczni również naszym darczyńcom, dzięki którym możemy rozwijać wszystkie projekty fundacji i wspierać rozwój polskiej transplantologii – podsumowauje Ewa Magnucka-Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.–  Jesteście dla nas ogromnym wsparciem i utwierdzacie nas w tym, że to, co robimy każdego dnia, jest ważne i potrzebne. Dziękujemy Wam wszystkim za to, że jesteście częścią tej pięknej idei, jaką jest dawstwo szpiku, i krzewicie ją w swoim otoczeniu. 

“Cała naprzód!” – to hasło przyświecało stacjonarnym akcjom rejestracji potencjalnych dawców szpiku, zorganizowanym przez Fundację DKMS w 2023 roku. Efekt? 46 931 nowych osób w bazie. Ogromny wkład w ten sukces mieli wolontariusze, inicjatorzy Dni Dawcy, ale również sami pacjenci hematoonkologiczni, którzy doskonale wiedzą o tym, jak ważni w walce z nowotworami krwi są niespokrewnieni „bliźniacy genetyczny”. Aż 80 z nich podzieliło się swoją historią, by zwrócić uwagę lokalnych społeczności na ideę dawstwa szpiku, a ich bliscy zorganizowali liczne akcje, rejestrując aż 12 500 nowych potencjalnych dawców szpiku.

Poza akcjami stacjonarnymi, rejestracji można było dokonać w dowolnym momencie roku poprzez stronę internetową fundacji. I tę wirtualną drogę do zostania potencjalnym dawcą szpiku wybrały 34 993 osoby, które wypełniły formularz online, zamówiły bezpłatny pakiet rejestracyjny prosto do domu, a następnie odesłały go na adres fundacji.

Tym, na co czekają już zarejestrowani potencjalni dawcy szpiku, jest telefon z Fundacji DKMS z informacją, że mogą komuś pomóc. W 2023 roku taką wiadomość otrzymało ponad 9500 potencjalnych dawców szpiku.
Ponadto w minionym roku 9 242 potencjalnych dawców szpiku zaktualizowało swoje dane za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej Fundacji DKMS.

1481 osób z bazy Fundacji DKMS w 2023 roku oddało cząstkę siebie, by ratować życie pacjentów chorujących na nowotwory krwi. 1438 z nich to osoby, które w 2023 roku po raz pierwszy zostały dawcą szpiku, a 43 dawców zrobiło to po raz kolejny, zyskując miano Zasłużonych Dawców Przeszczepu.

Po trzech latach pandemicznych ograniczeń, Fundacja DKMS wróciła do stacjonarnych spotkań. W maju, by celebrować obchody Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, do siedziby fundacji przyjechało 52 pacjentów wraz z rodzinami. W październiku natomiast, w świętowaniu Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku udział wzięło ponad 70 faktycznych dawców szpiku z całej Polski, którzy uszyli maskotki dla małych pacjentów z klinik w Poznaniu i Gdańsku.

W minionym roku Fundacja DKMS pomagała innym, ale również sama otrzymała ogromne wsparcie od darczyńców, którzy przekazali łącznie 3 719 896 zł, by idea dawstwa szpiku mogła być propagowana i pomagała osobom walczącym z nowotworami krwi. W 2023 roku działania Fundacji DKMS wsparło ponad 8 000 darczyńców indywidualnych, a ponad 25 000 osób przekazało swoje 1,5% właśnie na rzecz fundacji.

 

Najnowsze artykuły