Ponad 100 wydarzeń na Dni Opola i Nocy Kultury
W dniach 21 – 27 czerwca czeka nas mnóstwo atrakcji. W tym czasie odbędą się bowiem DNI OPOLA połączone z NOCĄ KULTURY. O szczegółach poinformowano dzisiaj na konferencji prasowej przed opolskim ratuszem.
– Wszystko wskazuje na to, że podczas nadchodzącego święta miasta dopisze nam pogoda. To świetna informacja, bo wszyscy jesteśmy złaknieni imprez i wspólnych spotkań. Przygotowaliśmy tak dużo różnych wydarzeń, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział zastępca prezydenta Opola Maciej Wujec.
2021 ustanowiony został Rokiem Powstań Śląskich, dlatego część wydarzeń Dni Opola dedykowana będzie tej rocznicy. Wśród nich warto wspomnieć o widowisku artystycznym składającym się z pieśni powstańczych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, które zobaczymy w opolskim Amfiteatrze. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej zaprasza na rekonstrukcję historyczną przedstawiającą wjazd generała Henri Le Ronda do Opola, nawiązując w ten sposób do czasów Plebiscytu na Górnym Śląsku i funkcjonowania w Opolu Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej. Kolejną propozycją jest organizowany w parku Młodzieżowego Domu Kultury Festyn Śląski. Przy dźwiękach koncertu „Na śląską nutę” będzie można skorzystać z warsztatów plastycznych, ceramicznych i zdobniczych, animacji i zabaw, a wszystko ze śląską kulturą w tle.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
W programie obchodów Święta Miasta nie mogło zabraknąć muzycznej uczty. Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na wieczór poświęcony Agnieszce Osieckiej, w trakcie którego zaplanowano spotkanie z Agatą Passent, prezeską Zarządu Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Po nim odbędzie się koncert Marcina Januszkiewicza „Osiecka po męsku”, w którym usłyszymy nowe wersje jej wielkich przebojów, ale również piosenki mniej znane.
– To będę prawdziwa kumulacja wydarzeń, ponieważ w tym roku Dni Opola odbywać się będą razem z Nocą Kultury. W sumie mamy dla mieszkańców ponad setkę różnych propozycji, które odbywać się będą w różnych częściach stolicy województwa. Życzymy wszystkim dobrej zabawy – mówiła naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej w opolskim ratuszu, Magdalena Matyjaszek.
Dni Opola to również promocja ponad 800-letniej historii miasta. W związku z tym warto zajrzeć na opolski rynek, który zamieni się w średniowieczne pole rycerskich bitew. To właśnie tu odbędzie się Turniej Rycerski o Miecz Prezydenta Miasta Opola.
W ramach tegorocznych Dni Opola okrągłe urodziny świętować będzie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora, który opolanie zdążyli już poznać i pokochać. Zaplanowano huczne obchody, wypełnione zabawą, muzyką, tańcem i oczywiście ogniem. Zwieńczeniem będzie film i pamiątkowy album. Główny punkt programu to oczywiście spektakl ogniowy. Jaki? O tym zdecydują mieszkańcy. Już niedługo na swoim oficjalnym profilu fb, Mantikora ogłosi urodzinowy konkurs, w ramach którego mieszkańcy zadecydują, jakie widowisko chcieliby obejrzeć.
Noc Kultury zaplanowano w piątek, 25 czerwca. To już dwunasta edycja tego wydarzenia. Tradycyjnie na odwiedzających czekać będzie kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych – w tym koncerty, spektakle, widowiska plenerowe, wystawy i gry miejskie. Większość wydarzeń rozpocznie się około godz. 18. w różnych punktach Opola. Każdy z nich będzie oznaczony kolorowym numerem, aby uczestnikom łatwiej było znaleźć wydarzenia opisane w programie imprezy.
Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na nocne zwiedzanie ekspozycji stałej połączone z emisją wywiadu i koncertu Zbigniewa Wodeckiego, który został nagrany 5 maja 2013 r. Artysta na scenie opolskiego Amfiteatru wykonuje swoje największe przeboje przeplatane anegdotami i żartami. Robi swego rodzaju stand-up, opowiadając w ten sposób o swojej drodze artystycznej.
W ramach tegorocznej Nocy Kultury swoje podwoje otwiera klasztor Ojców Franciszkanów i zaprasza do nocnego zwiedzania kościoła pw. Świętej Trójcy i podziemnej krypty grobowej Piastów opolskich, która jest jednym z najcenniejszych zabytków Opola. Na nocne zwiedzanie zabytkowej siedziby zaprasza również TVP3 w Opolu. Od 20.00 do 22.00 w budynku starej synagogi będzie można poznać kulisy produkcji telewizyjnej.
Muzyczną propozycję na tę wyjątkową noc przygotowało również Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, które zaprasza na muzyczne warsztaty rodzinne, a następnie, w ramach Siesty na Tarasie, na koncert Vito Bambino. Również Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na muzyczną ucztę, a w niej: „Atlas Mitów” – widowisko muzyczno-taneczne przygotowane przez Jazz Centrum w Opolu oraz Zespół Tańca Nowoczesnego Adena , „I Got Rythm” – recital Anny Franik z zespołem Take Style oraz preformace teatralno-muzyczny „Artysta ratuje świat”.
Wszystkie wydarzenia zorganizowane zostaną z zachowaniem obowiązujących w tym czasie obostrzeń pandemicznych, a część z nich może zostać zrealizowana on-line.
Autorką plakatu na Dni Opola 2021 jest Oliwia Puzon – studentka Uniwersytetu Opolskiego. Plakat powstał w Pracowni Projektowania Graficznego Wydziału Sztuki.