Przedłużono obostrzenia i przesunięto matury. Wprowadzono obowiązek zakrywania ust!

Podczas wspólnej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów Łukasza Szumowskiego i Dariusza Piontkowskiego, poinformowano o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń, przesunięciu terminów matur i egzaminu ósmoklasistów oraz wprowadzeniu obowiązku zakrywania ust i nosa.

Jedyną zmianą w porównaniu z dotychczasowymi obostrzeniami jest wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa, który będzie obowiązywał od przyszłego czwartku – 16 kwietnia.

Przesuwamy egzaminy maturalne i ósmoklasistów. Nie odbędą się one wcześniej, niż w czerwcu. Jeśli w tym miesiącu, to raczej w drugiej połowie. O ostatecznym terminie poinformujemy minimum z trzytygodniowym wyprzedzeniem – powiedział premier.

Przedłużono obowiązujące obostrzenia dotyczące kin, teatrów, zakładów fryzjerskich i punktów usług  o kolejny tydzień, czyli do 19 kwietnia. Do 26 kwietnia przedłużono  zamknięcie żłobków, przedszkoli, szkół, jak i uczelni wyższych. Do 3 maja z kolei przedłużone zostały ograniczenia dot. zamknięcia granic.

Minister stwierdził, że nowe regulacje nie są “drastyczne”. – Te, które dotąd wprowadziliśmy pokazują, że nastąpiła redukcja istotna zachorowań. Mamy pięć tysięcy zachorowań, to pięciokrotnie mniej, niż gdybyśmy żyli normalnie i spotykali się. To obostrzenia, które są skuteczne, przynajmniej w części – podkreśla Łukasz Szumowski.

Przypomnijmy, że od początku kwietnia w sklepie może przebywać tylko trzy razy więcej ludzi, aniżeli kas. Ponadto w godzinach 10:00-12:00 zakupy mogą robić tylko seniorzy powyżej 65. roku życia.

W Polsce mamy 5341 potwierdzonych przypadków koronawirusa, z czego 164 przypadki zakończyły się zgonem. Wyleczyć udało się 284 osoby. W stanie ciężkim pod respiratorami jest około 100 osób.

Najnowsze artykuły