Przedsiębiorco! Pamiętaj, aby zarejestrować się w systemie BDO

1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie system BDO (Baza Danych Odpadowych). Za prowadzenie działalności gospodarczej bez wpisu grożą kary nawet do miliona złotych.

Elektroniczny rejestr bazy danych o produktach, opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) został uruchomiony 24 stycznia 2018 roku. Od stycznia 2020 r. zacznie obowiązywać dodatkowy element systemu – ewidencja i sprawozdawczość.

W efekcie większość firm, działających na polskim rynku, powinna znaleźć się w systemie BDO przed końcem grudnia. Warto nowy obowiązek potraktować poważnie, bo niedopełnienie go oznacza nieodebranie odpadów, zakaz ich transportu, ale wiąże się też z sankcjami karnymi.

Obowiązkiem wpisu do bazy objęte są nie tylko podmioty, które wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów, ale również inni przedsiębiorcy. Nowy obowiązek obejmuje te podmioty, które wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny. Poza tym producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań. W niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

Podmioty, które do końca 2019 roku nie dokonają rejestracji mogą liczyć się z trudnościami w prowadzeniu działalności w związku z kolejnymi modułami BDO, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Poniżej lista wybranych podmiotów, które zobowiązane są do uzyskania wpisu do Rejestru BDO:

– sklepy spożywcze i wielkopowierzchniowe,
– firmy budowlane i remontowe,
– gabinety lekarskie i stomatologiczne,
– salony kosmetyczne,
– zakłady fryzjerskie,
– producenci baterii i akumulatorów,
– producenci pojazdów,
– producenci opakowań,
– producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
– importerzy wprowadzający produkty w opakowaniach,
– rolnicy powyżej 75 ha ziemi,
– warsztaty samochodowe,
– warsztaty rzemieślnicze,
– zakłady produkcyjne,
– prowadzący profesjonalną działalność w zakresie transportu odpadów.

Jeśli nie jesteś pewien, czy twoja firma jest objęta obowiązkiem rejestracji w BDO, możesz to sprawdzić wypełniając ankietę na stronie bdo.mos.gov.pl

Fot. pixabay.com

Najnowsze artykuły