Przybywa punktów wymiany książek

Kolejne takie miejsce w Opolu powstało w Centrum Handlowym Karolinka. Podobne szafy z książkami pojawią się niebawem w trzech innych lokalizacjach.

Idea bookcrossingu w Polsce staje się coraz powszechniejsza. W wielu miastach można spotkać małe regały w parkach, na osiedlach, restauracjach i kawiarniach, a nawet tramwajach. W skrócie chodzi o nieodpłatne przekazywanie książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych lub w celowo utworzonych. Można tam zarówno zostawić książkę, jak i zabrać wybraną do domu.

Poza tym chodzi o to, aby książki – często w bardzo dobrym stanie i przede wszystkim wartościowe – nie trafiały do śmietnika. Drugi cel wymiany to nadawanie książkom drugiego życia i tym samym ograniczanie ilości wyrzucanych odpadów.

W każdym punkcie wymiany książek miłośnik literatury znajdzie coś dla siebie. Są tu zarówno encyklopedie, z których można czerpać wiedzą, bajki dla dzieci, jak i bestsellery polskiej i światowej literatury.

Pierwszy miejski punkt z książkami stanął w Opolu na Placu Wolności, w sąsiedztwie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Był efektem realizacji projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego z 2017 roku.

Niedawno swój punkt “Zimne Książki” uruchomił Zakład Komunalny w Opolu. Stanął on na terenie PSZOK-u przy ul. Podmiejskiej. Za regał służy stara lodówka, a pracownicy odzyskują książki przeznaczone na makulaturę.

Kolejny regał z książkami, które możemy wziąć do domu na zasadach wymiany stanął właśnie w Centrum Handlowym Karolinka. Specjalna “szafka” znajduje się w pobliżu części gastronomicznej. Na terenie Opola takie “szafki” będą docelowo cztery.

Najnowsze artykuły