Rafał Bartek pisze do minister Nowackiej ws. lekcji języka niemieckiego

Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek skierował do minister edukacji Barbary Nowackiej list, w którym apeluje o uchylenie rozporządzenia ograniczającego w szkołach liczbę godzin języka niemieckiego. – Gratuluje z okazji wyboru na stanowisko Ministry Edukacji i wyrażam jednocześnie głęboką nadzieje, ze Pani działania na polu troski o prawa do edukacji dzieci mniejszości niemieckiej będą nadal kontynuowane.

Przypomnijmy, z inicjatywy posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego minister oświaty Przemysław Czarnek zredukował z trzech do jednej godziny tygodniowo nauczanie języka mniejszości w polskich szkołach.

Jak Pani wiadomo z początkiem roku szkolnego 2022/2023 zostały wprowadzone dyskryminujące dzieci mniejszości niemieckiej przepisy. (…) Nawiązując do Pani dotychczasowego zaangażowania w tej kwestii zwracam się w imieniu 55 tysięcy dzieci mniejszości niemieckiej z prośbą o uchylenie tego rozporządzenia – pisze w liście Rafał Bartek.Dziękujemy Pani za dotychczasowe działania i prace w komisji, wraz z panią poseł Krystyną Szumilas oraz panem posłem Ryszardem Galla, która kontrolowała w Ministerstwie Edukacji i Nauki procedury wprowadzenia tego rozporządzenia. Dziękujemy za interwencje u pana ministra Czarnka i złożenie pisma z prośbą o uchylenie tego rozporządzenia.

Przewodniczący ZNSSK wskazuje, że w pismach kierowanych do premiera i prezydenta zaznaczano, że “obecna sytuacja jest zaprzeczeniem gwarantowanego przez Konstytucję RP prawa o niedyskryminacji. Rozporządzenie to nie akceptuje tez rzeczywistych potrzeb uczniów mniejszości niemieckiej. Utracili warunki konieczne do utrzymywania i rozwijania swojej tożsamości kulturowej”.

W przeddzień Nowego Roku, gdy nasze myśli skupiają się na przyszłości, nierzadko pełni obaw, ale i nadziei spoglądamy na czekające na nas wyzwania. Dla nas, przedstawicieli mniejszości niemieckiej, edukacja najmłodszych i ich przyszłość są w obecnej sytuacji wyzwaniem najwyższej wagi. Tym bardziej więc ucieszy nas reakcja z Pani strony i wyraźny, skierowany w naszym kierunku sygnał. Jesteśmy także otwarci na spotkanie z Panią Minister, by wspólnie pochylić się nad przedstawionym problemem, ale również szerzej nad problemem edukacji języka mniejszości niemieckiej w Polsce – czytamy w liście.

Przypomnijmy, że Opole postanowiło sfinansować od początku roku szkolnego 2023/2024  dodatkową lekcję języka niemieckiego z budżetu miasta.

Najnowsze artykuły