Remanent na cmentarzu w Półwsi

Administracja cmentarzy komunalnych w Opolu zakończyła inwentaryzację w nekropolii na Półwsi. Nagrobki w miejscach, gdzie nie jest wnoszona opłata będą likwidowane, w ich miejscu pojawi się możliwość ponownych pochowków.

Problem dotyczy około 370 miejsc spoczynku – informuje Małgorzata Orzechowska-Chudy, kierownik administracji cmentarzy komunalnych. – Oczywiście nic nie jest przesądzone. Na razie rozpoczynamy akcję informacyjną w tej sprawie, na wszystkich zadłużonych kwaterach pojawią się stosowne informacje, sukcesywnie do 1 września. Od tej daty rodziny zmarłych będą miały trzy miesiące na reakcję i decyzję, czy chcą dalej utrzymywać groby najbliższych, co się będzie wiązało z opłaceniem wszystkich zaległości. Bywa, że zaległości sięgają lat sześćdziesiątych.

Na cmentarzu na Półwsi roczna opłata za grób pojedynczy ziemny wynosi dziś 40 zł.

Data rozpoczęcia naszej akcji informacyjnej jest nieprzypadkowa – podkreśla kierowniczka administracyjna cmentarza. – Chodzi o to, by objęła ona czas Wszystkich Świętych, gdy ruch na cmentarzach jest największy, więc i szansa dotarcia do rodzin z informacją o zaległych płatnościach rośnie. Przypominam jednak, że gdy ktoś poweźmie tą informację 1 listopada, będzie miał już tylko miesiąc na załatwienie spraw związanych z płatnością, bo termin mija 1 grudnia.

Po tym terminie zarząd cmentarza przedstawi listę miejsc przeznaczonych do ponownego pochówku.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły