Kibice Odry Opole będą kwestować przed cmentarzem na Półwsi

Jak co roku członkowie Stowarzyszenia „Jedna Odra” będą zbierali pieniądze na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych. Opolscy kibice tym samym włączają się w ogólnopolską akcję koordynowaną przez Fundację Niezłomni.

Wolontariuszy prowadzących zbiórkę będzie można spotkać 1 listopada przy cmentarzu komunalnym na Półwsi między 8:00 a 20:00.

Wciąż setki bohaterów pogrzebane są w bezimiennych mogiłach i skazane na zapomnienie. Z tym wyrokiem wytrwale walczy Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”, która w ramach swojej działalności prowadzi prace badawcze, kwerendę oraz działania poszukiwawcze żołnierzy powstania antykomunistycznego. Do jej sukcesów należy m. in. odkrycie mogił ok. 30 partyzantów, zidentyfikowanie połowy z nich oraz organizacja uroczystych pochówki wielu z nich. Działania fundacji wspierają specjaliści z różnych dziedzin m.in genetycy, antropolodzy, prokuratorzy oraz archiwiści i historycy co gwarantuje najwyższą skuteczność podejmowanych przedsięwzięć – mówi Albert Ogiolda prezes stowarzyszenia „Jedna Odra”.

To już siódma kwesta na rzecz Żołnierzy Wyklętych, w którą włączyli się kibice Odry Opole. Dotychczas udało się zebrać blisko 13 tys. zł.

Fot. “Jedna Odra”

Najnowsze artykuły