Rosną referencje diabetologii w USK

Ośrodek diabetologii dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu uzyskał akredytację INNODIA iVZW dotyczącą prowadzenia badań klinicznych.

– INNODIA iVZW  łączy ekspertów  – badaczy akademickich, firmy farmaceutyczne, lekarzy oraz pacjentów, zajmujących się cukrzycą typu 1. Pośredniczy między tymi, którzy chcą opracować nowe terapie, a ośrodkami, które takie badania mogą prowadzić. Jednym z takich ośrodków jesteśmy teraz my – wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Pediatrii i uniwersyteckiej Kliniki Pediatrii.

Akredytację uzyskaliśmy po weryfikacji przedstawionej przez nas dokumentacji i po wizycie komisji akredytacyjnej w naszym szpitalu. W cały ten proces zaangażowani byli pracownicy naszego ośrodka diabetologii dziecięcej i Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, za co serdecznie wszystkim dziękuję – podkreśla prof. Chobot.

Przyczyny cukrzycy typu 1 są nadal nieznane, a wzrost liczby chorujących jest ogólnoświatowym trendem. Tylko pod opieką opolskiego ośrodka (działającego w ramach Oddziału Pediatrii i Poradni Diabetologicznej dla Dzieci) jest ponad 300 pacjentów do 18. roku życia.

Prowadzone pod szyldem organizacji INNODIA iVZW badania nad cukrzycą typu 1 dotyczą m.in. odkrycia nowych czynników pozwalających przewidzieć ryzyko rozwoju tej choroby oraz opracowania nowych leków i sposobów zachowania wytwarzania insuliny.

Dołączenie naszego ośrodka do tego certyfikowanego grona zwiększa szansę, iż najnowsze badania kliniczne nad nowymi terapiami trafią do USK w Opolu i dzięki temu do naszych pacjentów, dając im możliwość wczesnego, jeszcze na etapie badań klinicznych, skorzystania z terapii i udziału w opracowywaniu leków – komentuje prof. Chobot.

Dziecięca diabetologia w USK w Opolu już legitymuje się certyfikatem międzynarodowej sieci SWEET, co oznacza, że terapia cukrzycy u dzieci prowadzona jest wg zaleceń międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodych dorosłych ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes).

Prof. Agata Chobot od 2022 r. jest członkiem Rady Doradczej ISPAD, przez 3 lata kierowała także grupą młodych naukowców JENIOUS ISPAD, jest też w zarządzie Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści diabetologii dziecięcej z naszego ośrodka każdego roku uczestniczą w organizowanych przez ISPAD szkołach młodych naukowców i profesjonalistów systemu ochrony zdrowia, przedstawiając na międzynarodowym forum projekty badawcze, które następnie realizują w naszym województwie.

fot. USK Opole

Najnowsze artykuły