Rozpoczyna się Jarmark Franciszkański

Tradycyjne krówki, zioła, kramy i zwiedzanie klasztoru franciszkanów. To wszystko czeka na opolan podczas XIII Jarmarku Franciszkańskiego. Nie zabraknie też muzyki. Gwiazdą będzie Arka Nowego.

Jarmark to jedna z najpopularniejszych imprez w regionie. Każdego roku przyciąga tłumy opolan i turystów spragnionych niepowtarzalnego klimatu wrześniowej imprezy.

Zapraszamy na imprezę, która ma długą i piękną historię. Wielu Opolan chętnie bierze w niej udział. 23. Jarmark Franciszkański odbędzie się w najbliższy weekend, czyli zaczynamy o 14 w sobotę 16 września, a impreza zakończy się w niedzielę 17 września. Zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji i wydarzeń towarzyszących – zapowiada Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Na odwiedzających czeka mnóstwo kramów, z których pachnie ziołami, przyprawami i niesamowitym jedzeniem kusi przez cały weekend. To jednak niejedyne stałe elementy jarmarku. Najbardziej charakterystycznym są krówki, bez których nie można sobie wyobrazić Jarmarku Franciszkanów podobnie, jak bez zwiedzania klasztoru.

Dla wielu uczestników właśnie zwiedzanie tego miejsca jest najważniejszym punktem dwudniowego wydarzenia.

– Chcemy pokazać miejsca, gdzie spoczywają założyciele miasta, w tym książę Władysław II, fundator klasztoru na Jasnego Górze.
W naszym klasztorze będzie też franciszkańska spiżarnia. To nowość podczas tegorocznego jarmarku. Święty Franciszek również chwalił Boga, za to, co Bóg mu dawał, a dawał mu także to, co przyroda przynosiła, więc produkty ziemi i różnego rodzaju produkty spożywcze. W tym roku również zapraszamy, tak jak w poprzednich latach, do naszego ogrodu klasztornego, do naszych podziemi. Chcemy pochwalić się tym, co od samego początku tutaj jest piękną tradycją, a więc naszymi podziemiami, gdzie spoczywają założyciele miasta
– mówi o. Lucjusz Wójtowicz, gwardian zakonu Franciszkanów w Opolu.

Z okazji XXIII Jarmarku przygotowano książkę „Franciszkanie w Opolu”, która przedstawia historię miasta i klasztoru. Będzie można ją nabyć na jarmarku w sobotę i niedzielę.

Program Jarmarku Franciszkanów:

16 września (sobota)

scena przy klasztorze:

14.00 – „ARTYSTYCZNY KALEJDOSKOP” zespoły taneczne i muzyczne z MDK w  Opolu

15.00 – Zespół  Pieśni i Tańca OPOLE  z MDK w Opolu

16.00 –  Uroczysta inauguracja Jarmarku z udziałem Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, Biskupa Rudolfa Pierskały oraz Ojca Lucjusza Wójtowicza Gwardiana Zakonu

16.15  – ORKIESTRA DĘTA ze Szczepanowic

17.00 – Gwardian zakonu Ojców Franciszkanów

17.15  – „NA SKRZYDŁACH PIEŚNI”  kwartet smyczkowego Angelus z udziałem Oskara Koziołka-Goetza (baryton)

18.15 – Gwiazda Jarmarku „ARKA NOEGO”

19.30 – ROZKOŁYSZE ROZBAWI…- Studio EM z MDK w Opolu

kościół oo. Franciszkanów

20.30 LAUDATI SI,MI SIGNORE – zespół wokalny “Cantores Opolienses pro Musica Sacra” pod dyrekcją Kacpra Kubiaka

 

17 września (niedziela)

kościół oo. Franciszkanów:

12.00 – uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem o. dra Grzegorza Witolda Salamona OFM z Uniwersytetu św. Antoniego w Rzymie,
z udziałem Chóru św. Franciszka

scena przy klasztorze:

14.00 – laureaci 8 Przeglądu Piosenki Religijnej „Śpiewaj Panu Ziemio cała…”

15.15 – zespół NSA z Nysy – muzyka uwielbienia

16.15 –  o. dra Grzegorz  Witold Salamon OFM o historii wybitnego myśliciela franciszkańskiego bł. Jana Dunsa Szkota

16.30 – Akademia Tańca SALAKE z Gliwic -taniec irlandzki ,country ,Broadway z gościnnym udziałem Michała Wierzbowskiego, Mistrza Europy Tap Dance

17.30 – Kapela góralska Kotlawa  z Beskidu Śląskiego

 

 

Najnowsze artykuły