Ruszyła procedura przetargowa na najem powierzchni w CAS

Coraz bliżej oddania jest do użytku Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej. Ma ono być gotowe w październiku. Instytucje i organizacje chcące w nim działać mogą się zapoznać z wykazem lokali, które będą do wynajęcia, a potem z warunkami przetargu.

CAS powstała w miejsce kamienicy, którą opolanie mogą kojarzyć z tego, że przez wiele lat mieścił się tam sklep kolonialny, a także sklep z zabawkami “Jacek i Agatka” i w ostatnim okresie zamiast niego cukiernia. Kamienica została wyburzona i powstał nowy budynek. W jego wnętrzu na czterech kondygnacjach znalazły się liczne przestronne pomieszczenia oraz podziemny parking. W środku znajdzie się m.in.: Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior”, kawiarnia czy mieszkania chronione dla osób opuszczających domy dziecka, w których będą one mogły w łatwiejszy sposób wkroczyć w dorosłe życie i usamodzielnić się. W bryłę budynku został wkomponowany tunel, który łączy ulicę Krakowską z deptakiem wiodącym nad Młynówkę. Nowy wygląd zyska też podwórko. Zostało ono uporządkowywane. Mieszkańcy zyskają miejsce do spotkań z ławkami. Będą też mogli ćwiczyć na siłowni zewnętrznej, a dla dzieci przygotowano plac zabaw. Zamiast standardowych śmietników zamontowano natomiast funkcjonalne podziemne pojemniki.

Wspomniana kawiarnia ma funkcjonować na parterze. Na pierwszym piętrze natomiast są sale konferencyjne oraz sześć pomieszczeń dla organizacji pozarządowych. Do 30 sierpnia będą wywieszone (na tablicy ogłoszeń w Wydziale Lokalowym Urzędu Miasta – ul. Ozimska 19, IX piętro) wykazy lokali, które będą przeznaczone na wynajem. Po tym terminie na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Opola oraz na stronie internetowej www.opole.pl w BIP – zakładka Przetargi opublikowane zostanie ogłoszenie o terminie i warunkach przetargu.

Kto może stanąć do przetargu? Lokale zostaną oddane w najem dla podmiotów ekonomii społecznej czyli prowadzących taką działalność gospodarczą, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne. Podmioty ekonomii społecznej to przedsiębiorstwa prowadzące działalność o celach głównie społecznych, której zyski reinwestowane są w te cele lub we wspólnotę.

Co musi zawierać oferta? Jej najistotniejszym elementem jest szczegółowy opis proponowanej działalności (biznesplan), zawierający koncepcję planowanych działań wraz z ich harmonogramem i określeniem spodziewanych rezultatów w obszarach: aktywizacji społecznej oraz gospodarczej środowisk ubogich oraz wykluczonych społecznie, a także zagrożonych wykluczeniem społecznym; rozwoju umiejętności i kompetencji odbiorców planowanych działań oraz podniesienia potencjału ich aktywności zawodowej i społecznej; oferty kulturalnej i artystycznej; integracji społeczności lokalnej; działalności informacyjno-promocyjnej realizowanych działań.

W przypadku ofert dotyczących prowadzenia kawiarni społecznej, konieczne jest także przedłożenie jej wizualizacji, określenie tego co będzie w niej sprzedawane oraz godzin otwarcia lokalu (ma ona być otwarta w każdy dzień tygodnia, co najmniej przez 10 godzin).

Szczegółowe informacje dotyczące przetargu można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miasta Opola w BIP (zakładka Przetargi) lub bezpośrednio w Wydziale Lokalowym Urzędu Miasta (ul. Ozimska 19, IX piętro, pokój 928, tel. 77 44 35 742). Szczegółowe informacje dotyczące wymogów formalnych można uzyskać w Centrum Dialogu Obywatelskiego (ul. Damrota 1; tel. 77 44 61 566 i 77 44 61 571).

Na zdjęciu budynek Centrum Aktywizacji Społecznej.

Najnowsze artykuły