Sławice świętują 800-lecie urodzin

Od piątku w Sławicach trwa święto 800-lecia urodzin. Wydarzenia potrwają do niedzieli.

Świętowanie urodzin Sławic rozpoczęło się piątkową dyskoteką pod chmurką. W sobotę dominował sport, a od godz. 20:00 zaplanowano zabawę z zespołem Rebels. W niedzielę o 10:30 msza święta w miejscowym kościele, a od godz. 14:00 festyn przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Pierwsze wzmianki o miejscowości (obecnie dzielnicy Opola) pochodzą właśnie sprzed 800 lat, czyli z 1223 roku. Wtedy dzisiejsze Sławice nazywały się Boguslave i administracyjnie oraz kościelnie podlegały pod parafię św. Krzyża w Opolu. W monografii Pawła Przybyły „Zarys Historii Wsi Sławice gmina Dąbrowa (1223 – 2012)” czytamy, że „od 1223 roku mieszkańcy miejscowości kościołowi Św. Krzyża płacili dziesięcinę, np. co dziesiąty snopek zboża zebrany z pola.”

Historia nazwy miejscowości jest bardzo zmienna, ponieważ w archiwaliach znajdujemy także „Sclavono” (niektóre źródła podają, że ta nazwa pojawiła się jeszcze wcześniej, bo w 1198 rok), „Zlivici”, „Slawnicz”, „Hlawicz”, „Sleywicz”, wreszcie Slavitz” aż do 1936 roku, gdy decyzją nazistów wszystkie polsko brzmiące nazwy zamieniono na niemieckie. I tak powstała „Preisdorf”, czyli połączenie słów „nagroda” i „wieś” (widoczna pocztówka pochodzi właśnie z tego okresu). W polskojęzycznych wydawnictwach nazwa Sławice pojawiła się w tej pisowni co prawda już w 1900 roku, ale formalnie zaistniała dopiero po II wojnie światowej.

W latach 1456, 1644, 1723-25 była w posiadaniu rodzin szlacheckich, a w 1783-84 przynależała do hrabstwa Puecklera. W tym czasie w miejscowości był folwark, kmieci (zamożni gospodarze), 16 zagrodników, 5 chałupników i 276 mieszkańców. W 1845 wieś liczyła 67 domów oraz 390 osób. Z zakładów przemysłowych wymienia się tutaj młyn, browar i gorzelnię. Przed II wojną światową majątkiem ziemskim w Sławicach zarządzała hrabina von Einer, do której należał również majątek w Bierkowicach i w Półwsi.

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły