Gmina Dąbrowa świętuje 50 – lecie

Polonez mieszkańców, występy artystyczne i koncerty. Tak gmina Dąbrowa świętuje swoje 50 lat istnienia.

Gminę Dąbrowa po wojnie tworzyły miejscowości Dąbrowa, Synowice (potem Karczów), Ciepielowice, Nowa Jamka, Prądy, Siedliska, Skarbiszów, Narok i Niewodniki. Gmina należała wówczas do powiatu niemodlińskiego. Miejscowość Lipowa należała do gminy Skorogoszcz (powiat niemodliński). Mechnice, Chróścina, Wrzoski, Żelazna, Sławice wraz z Bierkowicami i Żerkowicami tworzyły gminę Wrzoski należącą do powiatu Opolskiego. Taki stan utrzymywał się do 1954 roku. Ówczesna władza postanowiła zlikwidować gminy, a w ich miejsce utworzyć gromady. I tak gminę Dąbrowa podzielono na gromadę Dąbrowa (Dąbrowa, Ciepielowice, Karczów, Siedliska, Prądy, Nowa Jamka) oraz Narok (Narok, Skarbiszów, Niewodniki). Podzielono też gminę Chróścina na gromadę Chróścina (Chróścina, Mechnice, Wrzoski) i gromadę Sławice (Sławice, Żelazna, Bierkowice). Wieś Lipowa pozostała w gromadzie Skorogoszcz. Przez kolejne lata jedne gromady likwidowano, a inne łączono. Na początku lat 70’ i ten podział zmieniono.

 

Dąbrowa znów jest gminą

1 stycznia 1973 zlikwidowano gromady i wrócono do gmin Dąbrowa, Chróścina i Skorogoszcz, ale co ciekawe zmieniono skład miejscowości w poszczególnych gminach. Lipowa, która od wojny należała do gminy Skorogoszcz trafiła wtedy do gminy Dąbrowa, natomiast ze zlikwidowanej gromady Narok, Skarbiszów włączono do Dąbrowy, a Narok i Niewodniki weszły w skład gminy Skorogoszcz.

 

Gmina Dąbrowa świętuje

Półwiecze istnie gmina świętuje z przytupem. Wszystko zaczęło się o 15:00 wspólnym zatańczeniem poloneza. A zabawa potrwa dziś do późnego wieczora:

16:00-Występ artystyczny PP Dąbrowa

16:15-Cztery pory roku” występ artystyczny PSP Dąbrowa

16:45-Kapela Tacy Sami z Sulikowa

17:05-Rozstrzygnięcie konkursu Perty Architektury Gminy Dąbrowa”

17:35-Kapela Tacy Sami z Sulikowa

17:55-Występ Studia Piosenki GOKIR

18:10-Kapela Tacy Sami z Sulikowa

18:30-Zespół Łosiowianie (w ramach imprezy towarzyszącej Smaki łączą Opolskie”)

19:30-Magdalena Meg Krzemień z zespołem – półfinalistka Voice of Poland 8,

20:30-Zabawa taneczna DJ Cyrek

Przy przygotowaniu tekstu korzystaliśmy z materiałów dostępnych na stronie gminadabrowa.pl

Najnowsze artykuły