Pago Pago powitanie Nowego Roku świętuje ostatnie

Jak świat długi i szeroki tak różny kulturowo, ale także… czasowo. Dlatego Nowy Rok ludzkość wita o różnych porach. Podczas gdy my kładziemy się spać po sylwestrowej nocy, wiwatują na przykład w Nowym Jorku. U nas jest wtedy 6:00 rano 1 stycznia. A gdy w Polsce jest godzina 11:00 pierwszego dnia roku, strzelają ostatnie korki od szampana w stolicy Samoa Amerykańskiego.

Kiribatii cieszy się pierwsze

Na kuli ziemskiej jest kilkadziesiąt stref czasowych. Oto powód takich różnic w świętowaniu Nowego Roku. Tradycyjnie jako pierwsi sylwestra obchodzą mieszkańcy Republiki Kiribati (o godz. 11:00 czasu polskiego), położonej w centralnej części Oceanu Spokojnego. Wiecie, że na największej z 33 wysp stanowiących państwo Kiribati odnajdujemy bardzo polskie ślady?

Otóż jedna z jej czterech osad nosi nazwę Poland. W Poland, według spisu ludności z 2015 roku, mieszkało ok. 350 osób. Wieś Poland została tak nazwana na cześć Stanisława Pełczyńskiego, który pod koniec XIX wieku trafił tam z brytyjskiego statku towarowego. Polak pomagał tubylcom, głównie przy nawadnianiu plantacji, a po jego śmierci zbudowano tam kościół pod wezwaniem św. Stanisława, natomiast zatokę w lagunie nazwano Zatoką Świętego Stanisława. W 1995 r. został tam wybudowany kościół pw. św. Stanisława Kostki.

Na wyspie są jeszcze trzy osady – Paris, London i Banana. Wyspa leży prawie na samym równiku, a tuż obok na wschód przebiega linia zmiany daty. Mieszkańcy Kiritimati pierwsi witają każdy nowy dzień kalendarzowy i każdy nowy rok. Żeglarz i odkrywca James Cook dowodząc statkami Discovery i Resolution wylądował na wyspie w przeddzień Bożego Narodzenia 24 grudnia 1777, dlatego 2 stycznia 1778 roku nazwał ją Wyspą Bożego Narodzenia. Zastał wyspę bezludną, zasiedloną przez dziesiątki milionów ptaków. Jest jeszcze jedna Wyspa Bożego Narodzenia, należąca do Australii, położona na Oceanie Indyjskim.

Co ciekawe Kiribati obejmuje 3 strefy czasowe. Godzinę później Nowy Rok witają mieszkańcy Kiribati (Wyspy Feniks), Tonga i Samoa. Za kolejny kwadrans szampan otwierają na Wyspach Chatham, należących do Nowej Zelandii, 45 minut później mieszkańcy Fidżi, Kiribati (Wyspy Gilberta), Nauru, Rosji (na dalekim Wschodzie), Tuvalu, Wake, Wallis i Futuna, Wyspy Marshalla oraz reszty Nowej Zelandii. Mieszkańcy Australii  witają Nowy Rok o różnych porach. Najwcześniej mieszkańcy Lord Howe, niewielkiej wyspy wulkanicznej na Morzu Tasmana (Ocean Spokojny), położonej około 600 km na wschód od Australii. Najpóźniej w Australii Zachodniej.

Gdy w Polsce jest godzina 16.00 31 grudnia, północ wybija m.in. u Japończyków i Koreańczyków. W Chinach Nowy Rok wita się 7 godzin szybciej niż w Polsce. W Indiach różnica ta wynosi 4,5 godziny. Godzinę przed nami cieszą się Egipcjanie, Izraelczycy, Bułgarzy, Grecy, Finowie, Ukraińcy, Litwini i Łotysze.

Polska z Unią Europejską i… Kongiem

Polskę obejmuje strefa czasowa UTC+01:00. Nowy Rok witamy więc razem z większością mieszkańców Unii Europejskiej oraz z mieszkańcami Algierii, Tunezji, Kamerunu, Konga, Nigerii.

Godzinę po nas sztuczne ognie odpalają Anglicy, Szkoci, Walijczycy, Irlandczycy, Portugalczycy, Islandczycy i Senegalczycy. Mieszkańcy największych brazylijskich miast, m.in. Rio de Janeiro, Sao Paulo oraz m.in. Argentyńczycy i Urugwajczycy witają Nowy Rok 4 godziny po Polakach. Dwie godziny później (o 6:00 rano polskiego czasu 1 stycznia) odgłosy szampanów będzie słychać m.in. w Nowym Jorku i innych miastach na Wschodnim Wybrzeżu USA, na Kubie, Jamajce i Kolumbii. Los Angeles i San Francisco Nowy Rok witają 9 godzin później niż w Polsce, a na Alasce aż 10 godzin.

Stolica Samoa Amerykańskiego na koniec

To jeszcze nie koniec wiwatów. W Honolulu na Hawajach Nowy Rok witają dopiero o 11.00 naszego czasu 1 stycznia, a w samo południe polskiego czasu szampany otwierają np. mieszkańcy Pago Pago (stolicy Samoa Amerykańskiego). Dominującym towarem eksportowym tego portowego miasta jest tuńczyk w puszkach.

Jest jeszcze jedna strefa czasowa, ale obejmuje ona dwie niezamieszkane wyspy należące do USA (terytoria nieinkorporowane): Baker Island (wyspa stanowi Rezerwat Dzikiej Przyrody Wyspy Baker) i Howland Island.

Na zdjęciu Pago Pago, miejscowość otoczona przez gęsto zalesione góry, co dobrzew widać na fotografii.

Materiał powstał m.in. na podstawie tekstu Wojciecha Napory w Powroty.gov.pl

Najnowsze artykuły