Prawie 2,5 tysiąca dzieci urodziło się w 2023 roku w Opolu. Najpopularniejsze imiona noworodków to Hania i Nikodem

W 2023 urodziło się mniej Opolan niż przed rokiem. Hania i Nikodem to najczęściej nadawane noworodkom imiona.  

 

W 2023 roku nieco ponad 200 dzieci mniej zostało zarejestrowanych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Opolu w stosunku do roku 2022. – Niestety to trzeci rok z rzędu kiedy odnotowujemy mniej urodzeń w naszym mieście mimo, że od pewnego czasu także rodzą kobiety z Ukrainy, które przyjechały do Opola na początku wojny z Rosją w tym kraju – ocenia kierownik USC w Opolu Joanna Krupok.

W roku 2023 USC Opole odnotował 2473 urodzenia a w roku 2022 – 2684. W kolei od kilku lat nie zmienia się tendencja dotycząca płci. Rodzi się bowiem minimalnie więcej dziewczynek od chłopców.

Od pierwszej połowy pierwszej dekady XXI wieku z kolei wciąż rosnącą popularnością cieszą się klasyczne polskie imiona. W 2023 roku rodzice nadali 59 razy swym dzieciom imię Nikodem oraz 55 razy Hanna. Niewiele mniej razy nadano imiona: Jakub (57 razy), Zofia i Zuzanna (po 54 razy) oraz Franciszek (50 razy).

Do równie popularnych należą Leon (45 razy), Emilia (38 razy), Ignacy (36 razy), Maja (34 razy), Filip (33 razy) oraz Lena i Oliwia (po 31 razy)

 

Z kolei wśród najrzadziej nadawanych imion po raz pierwszy pojawił się Platon a oprócz tego po jednym razie w ubiegłym roku nadawano imiona: Dobrawa, Gaja i Kira oraz Hugo, Ehor czy Myron.

 

– Co ciekawe dość równa jest statystyka dotycząca płci narodzonych dzieci, ale także i części roku w których przychodzą na świat. W pierwszym półroczu było to 1256 a w drugim 1217 noworodków. Natomiast najwięcej urodzin zanotowaliśmy w sierpniu 235 i w styczniu 233 – podsumowuje – kierownik USC w Opolu Joanna Krupok.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły