Ustalono nową datę mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów. Wystąpią w nich opolanie

Zawody te miały się odbyć od 13 do 21 kwietnia w Moskwie. Najsilniejsi ludzie na naszym kontynencie będą jednak rywalizować dwa miesiące później.

Marcin Sagan

Szalejąca epidemia koronawirusa zmusza działaczy i sportowców do zmian planów. Europejska Federacja Podnoszenia Ciężarów podjęła decyzję o przesunięciu mistrzostw Europy o równo dwa miesiące. Zmagania w stolicy Rosji odbędą się (jeśli oczywiście sytuacja na to pozwoli) od 13 do 21 czerwca.

Opublikowane zostały wstępne listy startowe tych mistrzostw. Wśród zgłoszonych 386 uczestników (199 kobiet i 187 mężczyzn) jest 15 reprezentantów Polski, a wśród nich pięcioro przedstawicieli Budowlanych Opole: Joanna Łochowska (kat. 55 kg), Krzysztof Zwarycz (81 kg), Mateusz Skulimowski (89 kg), Łukasz Grela (96 kg) oraz Arkadiusz Michalski (109 kg).

Na razie oczywiście nie wiadomo czy impreza odbędzie się w nowym terminie, a także ilu ostatecznie reprezentantów Polski i naszego klubu na niej wystąpi. Zakładając, że będzie to wspomniana piątka, to teoretycznie największe szanse na medal biorąc pod uwagę te wstępne listy startowe ma Łochowska. Aktualna mistrzyni Europy w wadze do 55 kg została zgłoszona do rywalizacji z rezultatem 205 kg w dwuboju i jest to najlepszy wynik. Z takim samym zgłoszone zostały jeszcze trzy inne zawodniczki: Rosjanki Swietłana Jerszowa i Kristina Nowickaja oraz Ukrainka Kamila Konotop.

Cztery razy na podium mistrzostw Europy stawał Michalski (lata 2015-18), a do zawodów w Moskwie został zgłoszony w swojej wadze z rezultatem 400 kg – piątym w stawce. Z piątym wynikiem został też zgłoszony Grela (360 kg), z jedenastym Zwarycz (340 kg), a z czternastym Skulimowski (340 kg).

Oczywiście wynik w czasie zawodów najczęściej różni się od tego z jakim zawodnik został zgłoszony. Podnoszenie ciężarów jest jednak taką dyscypliną, w której niespodzianki zdarzają się stosunkowo rzadko. Można się więc spodziewać, że nasi reprezentanci “zakręcą się” wokół tych miejsc na jakich znaleźli się na listach startowych.

Jeśli natomiast chodzi o krajowe zmagania w podnoszeniu ciężarów, to z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa mistrzostwa Polski do lat 20 w Gdańsku nie odbędą się w planowanym terminie 17-19 kwietnia. Nowy nie został jeszcze ustalony.

Na zdjęciu Łukasz Grela, który a mistrzostwach Europy ma wystąpić w wadze do 96 kg. Fot. Mariusz Matkowski.