Dziennik budowy Stadionu Opolskiego. Grunt to fundament

Fundamenty pod opolski stadion już prawie gotowe. To jednak nie takie podwaliny budynku, na jakich posadowione są znane nam wszystkim budynki mieszkalne. Konstrukcja opolskiej areny wspierać się będzie na 150 betonowych stopach. Te elementy zostały już wpuszczone pod ziemię na głębokość około 160 cm.

Do wylania fundamentowych stóp zużyto 750 m3 zbrojonego betonu, który pochodzi z wytwórni betonu w Opolu „Odra”. Prace przy budowie tego etapu trwały około 2 miesięcy. Podczas budowy w jedną ze stóp wmurowano przypominający piłkę kamień węgielny. To swoista kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń. Teraz beton w stopach już związał i wykonawca szykuje się do ustawiania kolejnych elementów stadionu. Już niebawem na placu pojawią się prefabrykowane słupy, które montowane będą do przygotowanych wcześniej stóp.

Stopy to nie jedyny element, który jest już w ziemi. Prace przy budowie stadionu rozpoczęły się od czterech zbiorników na wodę. Gromadzona w nich będzie deszczówka. Ogromne ilości deszczówki, która wykorzystywana będzie do podlewania murawy. Każdy z czterech zbiorników pomieści około 100 m3 wody czyli 10 tysięcy wiader! System gromadzenia wody deszczowej to też odpowiedź na sytuację związaną ze zmianami klimatu.

Do podlewania murawy nie będzie wykorzystywana woda z sieci, a ta przechwycona z dachu i terenów utwardzonych. Nowoczesny system retencji będzie ją przechwytywał i oczyszczał, a następnie gromadził w zbiornikach umieszczonych pod widownią. Wsparciem dla zapasów deszczówki ma być studnia głębinowa.

Stopy i zbiorniki na wodę już są. Niebawem Stadion Opolski „wyjdzie z ziemi” . Będziemy Wam to relacjonować…

Najnowsze artykuły