„Syreni śpiew” – film dokumentalny z festiwalową historią Opola

Festiwal Opolski w klimacie lat 60. na filmie z 2021 roku. Premiera 2 września o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Film dokumentalny „Syreni śpiew” powstał według pomysłu dr Dagmary Spolniak – opolskiej dokumentalistki i autorki filmów popularyzujących wiedzę o naszym regionie. Pomysł realizacji filmu zrodził się z jednej strony z potrzeby opowiedzenia w inny sposób o klimatach Festiwalu przez pryzmat jego szóstej edycji i roku 1968, z drugiej strony, jako świetny pretekst do pokazania międzyludzkich relacji w mieście w tamtych czasach. Konstrukcja filmu zawiera nie tylko wypowiedzi o Opolu i fenomenie jego festiwalowych klimatów widzianych zza kulis – przeplatanych wypowiedziami samych opolan, ale również realizację wielu scen fabularyzowanych, ożywianie archiwalnych zdjęć oraz wprowadzenie głównych bohaterów, będących narratorami filmu dodających do fabuły odrobinę dowcipu i humoru.

Film niewątpliwie oddaje klimat lat 60. ubiegłego wieku. Skierowany jest zarówno do odbiorcy starszego, pamiętającego wydarzenie, jakim był Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu i samo Opole lat 60., ale główną grupą docelową to młodzi odbiorcy, przyzwyczajeni do lapidarności medialnego przekazu i „oporni” na urok historii Opola.

– Chcemy tym filmem bawić, ale przede wszystkim zaciekawić do odkrywania tożsamości miasta i jego historii – mówi autorka filmu.

Film podkreśla wagę wydarzenia, jakim był Festiwal Polskiej Piosenki lat 60. budujący poczucie przynależności i dumy całej społeczności. Projekt współfinansowany z budżetu miasta Opola.

Premiera: 2 września, godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

3 – 5 września emisja filmu w strefie filmowej podczas 58.KFPP przy pomniku Opolskiej Nike na Placu Wolności.