Tak będzie się zmieniać miasto

Biuro Urbanistyczne w Opolu prace nad jego rewitalizacją prowadzi właściwie od ponad 20 lat. Wraz z upływem czasu zmieniają się związane z nią potrzeby, wyzwania i zadania. Miejscy urbaniści są właśnie na etapie przygotowywania kolejnego dokumentu, którego założenia opolanie mogą konsultować do 24 grudnia.

Tym razem koncepcje zmiany oblicza przestrzeni miejskich obejmują Stare Miasto, Śródmieście, część Nowej Wsi Królewskiej, część osiedla im. AK, Nadodrze, Pasiekę, Przedmieście Odrzańskie, czyli okolice ul. Wrocławskiej – informuje Magdalena Śliwa z Biura Urbanistycznego.

Nowych projektów jest w sumie 19, jednak to tylko sucha liczba, gdyż poszczególne ich fazy są dość rozbudowane i dotyczą wielu obszarów , m.in. nasadzeń zieleni, nowych rozwiązań komunikacyjnych, budowy i przebudowy obiektów kultury, usługowych, szkół przedszkoli, opieki zdrowotnej.  Chodzi w nich o poprawę standardów środowiskowych, walorów użytkowych różnych miejskich przestrzeni, które lepiej mają służyć opolanom.

Chodzi też o wyeksponowanie dziedzictwa kulturowego miasta – podkreśla Magdalena Śliwa. Służyć temu ma m. in. ścieżka kulturowa związana z opolskimi cementowniami. Znakomicie w tej roli sprawdzi kamionka przy ul. Luboszyckiej, która ma stać się kolejnym miejscem rekreacyjnym w tej części Opola. Urbaniści chcą tu iść za ciosem po świetnie przyjętej przez mieszkańców rewitalizacji kamionki Piast. Zresztą i tu przewiduje się dalsze prace, po jej północnej części.

W planach jest też m. in. przebudowa parkingów przy Opolaninie, związana również z  kompleksowym uporządkowaniem tej przestrzeni. Przewiduje się też rozbudowę terenu przy Oleskiej w rejonie dawnego pawilonu Komfortu i podobne architektoniczne uporządkowanie terenu wokół budynków sądowych przy ul. Kani.

W najnowszej koncepcji rewitalizacyjnej jest też miejsce dla aquaparku na terenie starego stadionu Odry. Zmienić oblicze ma również plac u zbiegu ulic Reymonta i Ozimskiej, który stanie się kolejnym atrakcyjnym punktem rekreacyjnym, jak również plac przed dworcem głównym. Przewidywany jest też  drugi etap przebudowy ulicy Krakowskiej, od placu Wolności do Rynku, drugi etap rozbudowy Parku 800-lecia. Zmieni się zasadniczo okolica  dawnej bursy przy ul. Torowej. Nie jest jeszcze jasne jakim celom po zmianach służyć będzie sam budynek, w każdym wariancie jednak okolica z całą pewnością wypięknieje i stanie się kolejnym atrakcyjnym punktem spacerowym.

W ramach prowadzonych konsultacji rewitalizacyjnych 8 grudnia przewidziano m. in. spacer studyjny „Wzdłuż ulicy Ozimskiej” z prezydentem Opola. Chętni uczestnicy spotkają się  godz. 12.00 na pl. Wolności, przy pomniku Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Stamtąd wyruszą do pałacyku przy ul. Sempołowskiej, potem do filii Biblioteki Miejskiej przy pl. Kopernika, następnie na niezagospodarowany plac przy zbiegu Reymonta i Ozimskiej, a następnie na plac Teatralny, by przekonać się m. in., że posadowione tu żłobek i przedszkole wymagają przebudowy. Na spacer trzeba sobie zarezerwować około 2 godzin.

Dzień później,  9 grudnia o godz. 16.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Minorytów 4 odbędzie się spotkanie z prezydentem miasta wszystkich interesariuszy, czyli osób, które zgłosiły swoje pomysły rewitalizacyjne. Będzie okazja do dyskusji, omówienia pomysłów i zapoznania koncepcjami ich realizacji. Każdy zainteresowany może przyjść.

Poza tym można składać uwagi ustnie (telefon 77 45 11 925) lub w formie papierowej a także elektronicznej. Z projektem dokumentu można zapoznać się na stronie: https://www.bip.um.opole.pl/miasto-opole,42_249 a także w siedzibie Biura Urbanistycznego na placu Wolności 7/8 w pok. 314a. Autorzy projektów rewitalizacyjnych zachęcamy również do wypełnienia ankiety udostępnionej pod adresem: https://ankiety.um.opole.pl/index.php/445211?lang=pl

 

Najnowsze artykuły