Transept się zamyka

Kolejne odkrycia w opolskiej katedrze potwierdzają, że to niezwykle cenny historycznie jak i archeologicznie obiekt. Opolscy badacze natrafiają na kolejne nieodkryte do tej pory elementy.

– Dosłownie w ostatnich godzinach udało nam się odkryć schody, które prowadzą do prezbiterium oraz do romańskiego ołtarza, który odsłoniliśmy jeszcze na wakacjach – mówi prowadząca prace wraz ze swoim zespołem dr Magdalena Przysiężna – Pizarska, archeolog Wydziału Historii Uniwersytetu Opolskiego. – A to nie wszystko. Przechodząc wzdłuż schodów natrafiliśmy na prawdopodobnie wejście do zakrystii, do którego prowadzą małe schodki – dodaje archeolog.

Kolejną ogromną sensacją okazało się odkrycie kolejnego filara, który znajduje się za podstawą odkrytej wcześniej arkady tęczowej i jest ogromnych rozmiarów. – Jesteśmy bardzo zaskoczeni, bo jest on większy nawet od doskonale znanych filarów w kościołach w Trzebnicy czy Strzelinie i dzięki niemu możemy już bardzo dobrze wyobrazić sobie jak zamknie się cały transept (nawa poprzeczna, arch. w kościele chrześcijańskim nawa, której oś jest prostopadła do osi głównej budowli – red.)* – dodaje niezwykle podekscytowana tym znaleziskiem dr Przysiężna – Pizarska.

Zdaniem naukowców to potwierdza ich przypuszczenia jak budowla była konstruowana, i że niebawem zostanie odkryty czwarty filar a następnie dwa kolejne, które powinny zamknąć obrys budowli i doprowadzić do murów gdzie umiejscowione były pierwotne wieże katedry.

– Przed nami jednak jeszcze długie tygodnie prac i analiz jak i badaczy z innych dziedzin a także i niespodzianek, których już się spodziewamy, a które mogą być jeszcze większymi sensacjami niż te do tej pory – stwierdza tajemniczo opolska archeolog.

Opolscy badacze zwracają się z prośbą o wolontariat. Każdy kto chciałby pomóc w bardzo trudnych pracach odkrywkowych może przyjść do katedry od poniedziałku do piątku w godzinach między 8:00 a 18:00 i zadeklarować pomoc. Nie trzeba być naukowcem, archeologiem czy badaczem. Trzeba mieć dużo  sił i ochoty a archeolodzy na miejscu przeprowadzą szkolenie jak możne bezpiecznie pomagać przy tego typu pracach.

 

*żródło: Encyklopedia PWN

 

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły