Twórczy czas w bibliotece

Cykliczne spotkania, warsztaty tworzenia bombek oraz spotkania autorskie. To wszystko czeka na czytelników w Bibliotece Głównej i jej filiach.

W każdy ostatni wtorek (28.11) miesiąca w Pokoju Bajek w MBP przy ulicy Minorytów o godz.17.00 odbywają się warsztaty Kamishibai. Kami oznacza papier, a shibai to sztuka. Magiczny Teatrzyk Kamishibai to teatr obrazkowy, zwany także teatrem ilustracji. Technika opowiadania wywodzi się z Japonii. Wykorzystuje się w nim kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą kartonową skrzynkę. Ta forma opowiadania powstała w japońskich świątyniach buddyjskich. Mnisi używali jej przy snuciu opowieści. W późniejszych czasach handlowcy-gawędziarze używali kamishibai, by zachęcić dzieci do zakupu słodyczy. Jeździli oni rowerami od wioski do wioski, wożąc ze sobą mały drewniany teatr. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat.

Oddział Dziecięco – Młodzieżowy przy placu Kopernika 10 w każdy wtorek i środę o godz. 17.15, także w te najbliższe 28 i 29 listopada, organizuje cykliczne zajęcia pt. „Słucham – Czytam – Tworzę”. To zajęcia literacko-plastyczne, wspierające rozwój dziecka. Na każdych zajęciach w miłej atmosferze odbywają się zabawy z książką. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zapisy pod numerem telefonu: 512 270 685.

W środę (29.11) w Sali konferencyjnej Biblioteki Głównej o godz. 18.00 będzie miało miejsce spotkanie z poetami ze Związku Literatów Polskich pt. Tylko z jednej, jesiennej strony”. Tytuł wydarzenia został zaczerpnięty z wiersza Jerzego Harasymowicza „Jesienna zaduma”. Podczas wieczoru w ramach 21. Opolskiej Jesieni Literackiej publiczność zobaczy i usłyszy poetów należących do Związku Literatów Polskich z Opola, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. O oprawę muzyczną zadba Grzegorz Grunwald – poeta, kompozytor, śpiewający gitarzysta prezentujący głównie piosenkę autorską, w której liryzm tekstów łączy się w unikalny sposób z akompaniamentem gitary. Prowadzącym spotkanie będzie Kordian Michalak.

W każdy czwartek (30.11) o godz. 17.00 Oddział Dziecięco – Młodzieżowy zaprasza na warsztaty tworzenia zinów. To plastyczno-literackie zajęcia tworzenia niezależnych publikacji, łączących tekst i rysunek. Grupa dla osób od 16-go roku życia.

Także w czwartek (30.11) kolejne spotkanie z cyklu 21.OJT. Tym razem w sali konferencyjnej MBP o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Andrzejem Muszyńskim, autorem książki pt. Dom ojców”. ta opowieść to podróż w czasie i przestrzeni do świata naszych przodków – tych, których pamiętamy, i tych sprzed setek tysięcy lat. Bo choć szkolne podręczniki o tym milczą, historia ziem, na których dziś żyjemy, nie zaczęła się od Mieszka. W południowej Polsce odnaleziono liczące nawet do pół miliona lat ślady protoplastów współczesnego człowieka, a w jednej z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozostałości po grupie przedstawicieli kultury magdaleńskiej, być może zabitych i zjedzonych w kanibalistycznej uczcie około piętnastu tysięcy lat temu. Ten malowniczy wapienny pejzaż to dom naszych ojców, dziadów i pradziadów, którzy mówią do nas w snach, wracają w podświadomych lękach. Książka Andrzeja Muszyńskiego wymyka się klasyfikacjom: to przepiękna proza autobiograficzna i prehistoryczny reportaż śledczy zarazem. To historia pełna barwnych postaci, a nasi przodkowie należący do różnych gatunków hominidów są odmalowani równie żywo, jak dziadek czy sąsiedzi autora.

W piątek (1.12) będzie miało miejsce spotkanie autorskie z opolaninem Ryszardem Sobieszczańskim pt. „ Klątwa Caipirinhi”. To historia krnąbrnego jachtu, który nie chciał płynąć na Bałtyk podczas rejsu dookoła Europy. Wszystko to odbyło się w okresie pandemicznym, w 2021 roku. Wyprawa rozpoczęła się w Šibenniku w Chorwacji i mimo przeciwności losu zakończyła w Świnoujściu. Autor, kpt. Ryszard Sobieszczański, wspólnie z kpt. Pawłem Białym i Robertem Urbaniakiem oraz z załogą zmagali się z ciągłymi awariami, sztormami i przede wszystkim kaprysami jachtu. Nie był to łatwy rejs, ale obfitował w niezliczoną ilość przygód, które zostały zawarte w niniejszej publikacji. Dodatkowo „Klątwa Caipirinhi” zawiera ponad trzysta świetnych zdjęć obrazujących te opowieści. Gościem specjalnym będzie zespół Flash Creep, który na scenie zaprezentuje ballady i pieśni folku morskiego, szant i kubryku. Początek o godz. 18.00 w Sali konferencyjnej MBP.

W sobotę (2.12) w Filii MBP nr 3, przy ulicy Bielskiej o godz.11.00 rozpoczną się warsztaty świąteczne ze zdobienia bombek. Będą to zajęcia rękodzielnicze przy użyciu wstążki. Każdy uczestnik wyjdzie z własnoręcznie wykonaną bombką, która będzie wspaniałą ozdobą podczas nadchodzących świąt. Warsztaty są przeznaczone dla dzieci 10+ i dorosłych. Obowiązują zapisy: 512 271 927.

W Bibliotece Głównej, jak co tydzień w samo południe odbędzie się spotkanie Sobota z mamą i tatą. To zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Najnowsze artykuły