Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma nowy rezonans

Nowe urządzenie to szersze możliwości diagnostyczne, a także większy komfort dla pacjenta.  Kosztowało blisko 7 mln. złotych i każdego dnia korzysta z niego kilkunastu pacjentów z całej Opolszczyzny.

Nowy rezonans o polu magnetycznym 1,5 tesli pozwala nam na uzyskanie wysokiej jakości, bardziej szczegółowych obrazów narządów i tkanek w ciele. Za jego pomocą wykonujemy badania mózgowia, kręgosłupa, stawów, jamy brzusznej i miednicy. Nowościami są m.in. możliwości mapowania mięśnia sercowego czy wykonywania badań naczyniowych, także np. u pacjentów z niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do badania tomograficznego – wylicza dr n. med. Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej USK w Opolu.

Nowe urządzenie pozwala na uzyskanie dokładniejszych danych, a nawet skrócić czas badania. Nowy rezonans jest też cichszy i większy. Jego średnica wynosi 70 cm, co pozwala na korzystanie z niego również przez osoby z otyłością.

Badanie rezonansem jest bezbolesne i nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Jednym z ograniczeń w korzystaniu z takich badań są rozruszniki serca – u takich pacjentów konieczne jest przeprogramowanie rozruszników przed wykonaniem badania. Z kolei większość współcześnie stosowanych instrumentariów ortopedycznych czy stomatologicznych – jak tłumaczy dr Katarzyna Sznajder – nie stanowi przeciwwskazania do badań na urządzeniu o takiej – jak w USK – mocy pola magnetycznego.

Wbrew pozorom im silniejsze pole magnetyczne rezonansu, tym większa specjalizacja badań, ale też więcej ograniczeń dla pacjentów – wyjaśnia lekarz radiolog z USK.

Nowy rezonans kosztował blisko 7 mln. złotych.  W ramach inwestycji odświeżono i zmodernizowano m.in. pokój przyjęć pacjentów wyposażono w dwie kabiny do przygotowania się do badania. Całość kosztowała 7 236 111,14 zł.

 

 

Najnowsze artykuły