W Tauronie opłata za gwarancję ceny jest często wyższa niż sam rachunek za prąd

Zdumieni klienci Tauronu  nie mogli zrozumieć skąd się wzięły sumy na nowych, znacznie wyższych rachunkach. Okazuje się, że państwowa firma nawet dziesięciokrotnie podniosła tzw. opłatę handlową, do 150 zł miesięcznie, czyli 1800 złotych rocznie. To często więcej niż niektórzy, zwłaszcza samotni seniorzy, w ogóle płacili dotąd za energię elektryczną.

Interwencję w imieniu swoich wyborców podjął m. in. poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński:

Mam sporo takich sygnałów od Opolan. Oczekuję od UOKiK, że doprowadzi do zablokowania takiego mechanizmu zawyżania rachunków. Patologia tego rozwiązania polega na tym, że z jednej strony rząd zapewniał ludzi, iż zamraża ceny energii do limitu 2000 KW rocznie, a z drugiej strony państwowa spółka pobiera 150 złotych miesięcznie za gwarancję utrzymania tych cen na poziomie obiecywanym przez rząd. Po coraz silniejszych społecznych protestach Tauron co prawda uruchomił dla seniorów specjalną informacyjną linię i obiecuje, że od lipca zniesie te opłaty, ale nie wiadomo co z tymi, którzy już je uiścili. Nie może być tak, że powstanie mechanizm reklamacji nabitych w butelkę klientów Tauronu. Firma powinna oddać ludziom te pieniądze z zawyżonej opłaty stałej z automatu. W mojej ocenie Tauron uderzył w najsłabszych ekonomicznie Polaków, to są metody skandaliczne i niedopuszczalne.

Tauron w ramach 150 złotowej opłaty stałej mógł już z kieszeni swoich klientów  wyciągnąć nawet kilka miliardów złotych. Próbowaliśmy dzwonić na numer telefonu, który firma zamieściła do kontaktu w przypadku wątpliwości na nowych rachunkach. Na razie bez rezultatu. Skorzystaliśmy więc z drogi kontaktu facebookowego. Na nasze pytania: Czy Tauron ma zamiar wycofać się z kontrowersyjnych opłat, a jeśli tak, czy zamierza się rozliczyć z klientami, którzy już takie opłaty wnieśli „Konsultant Bartłomiej” odpowiedział: „Opłata handlowa jest naliczana zgodnie z obowiązującym cennikiem klienta”.

Czyli w dalszym ciągu wiemy, że nic nie wiemy.

 

Najnowsze artykuły