W USK rusza program przesiewowy badań jelita grubego

800 osób będzie mogło skorzystać z badań przesiewowych pod kątem raka jelita grubego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Program, finansowany przez NFZ, jest skierowany do pacjentów w wieku 50 – 65 lat oraz młodszych od 40. do 49. roku życia, u których krewnego pierwszego stopnia zdiagnozowano nowotwór jelita grubego.

Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie. Pacjent zostaje zakwalifikowany na podstawie wypełnionej ankiety. Zgodnie z kryteriami, wyłączone są z niego są osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię w ramach ubezpieczenia w ciągu ostatnich 10 lat oraz pacjenci z objawami klinicznymi wskazującymi na raka jelita grubego.

Badania prowadzone są w Pracowni Endoskopowej szpitala we wtorki i czwartki od godz. 15:00. Można się zarejestrować pod numerem tel. 77 45 20 369.

Badanie prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub w znieczuleniu ogólnym dla pacjentów: po przebytych rozległych operacjach w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza operacjach ginekologicznych; po niepełnych lub bardzo bolesnych badaniach endoskopowych jelita grubego w przeszłości; oraz tych, którzy zgłaszają duży lęk przed wykonaniem badania.

Po badaniu pacjent otrzymuje wynik i dalsze zalecenia w zakresie diagnostyki i leczenia. W przypadku prawidłowego wyniku  konsultacja może odbyć się za pośrednictwem teleporady.

W ciągu 10 miesięcy trwania programu (od września 2023 do czerwca 2024 r.) w USK w Opolu z badań profilaktycznych będzie mogło skorzystać 800 osób.

Celem badań – jak podaje NFZ – jest wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów – gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju, które są potencjalnie całkowicie wyleczalne, a usunięcie polipów jest bezbolesne. Osoby ze zmianami większymi niż 15 mm będą kierowane do ich usunięcia w warunkach szpitalnych.

Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem, na które najczęściej chorują i umierają Polacy (zarówno kobiety jak i mężczyźni). Celem programu jest ograniczenie liczby osób chorujących i umierających z powodu zbyt późno zdiagnozowanych zmian.

 

Najnowsze artykuły