Walentynki już nie takie popularne

Jak wynika z badań Barometru Providenta, w tym roku zaledwie co trzeci Polak będzie obchodził Święto Zakochanych. Walentynki najczęściej obchodzą osoby w wieku od 25 do 34 lat. Najrzadziej wśród osób mających ponad 55 lat, a także tymi między 18 a 24 rokiem życia.

– Dzień Zakochanych planuje uczcić 30% badanych – mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska. – Widzimy tu dużą zmienną do czasów przed pandemią. Wtedy świętować chciało 60% badanych. Dlaczego nie będziemy obchodzić walentynek w szczególny sposób? Główną i oczywistą kwestią jest to, że nie mamy z kim spędzić tego dnia. Uważamy też, że miłość i uczucie okazuje się przez cały rok, nie tylko w Walentynki.

Jak wynika z badania, najczęściej świętować będą pary (90% pytanych). Ponad 43% przygotuje niespodziankę dla partnera lub partnerki. Najczęściej będzie to kolacja (23%), oglądanie filmu lub spektakl (17%).

– Kobiety głównie planują przygotować kolację w domu, chciałyby spędzić ten dzień, oglądając z ukochaną osobą film, na kanapie. Mężczyźni częściej myślą o wyjściach do restauracji, kina, a nawet wyjazdach – dodaje Karolina Łuczak.

Na spędzenie Święta Zakochanych przeznaczymy najczęściej ok. 100 zł. Taką kwotę przewiduje prawie 43% pytanych. 12% na celebrację Walentynek przeznaczy między 200 a 300 zł. Wyższe kwoty deklarowali mężczyźni.

– Wśród wskazywanych prezentów są przede wszystkim kwiaty, słodycze i drobna biżuteria – dodaje rzeczniczka Providenta. – Niewiele ponad 50% pytanych zadeklarowało, że atrakcje na ten dzień planuje wspólnie z osobą, która go spędzi. 43,5% planuje niespodziankę dla ukochanej osoby.

Tylko 14% respondentów spodziewa się, że otrzyma 14 lutego otrzyma jakiś prezent. Walentynkowego podarunku najczęściej oczekują kobiety i osoby w wieku 24-34 lata.

Najnowsze artykuły