Wiosenny start opolskich ogrodów wertykalnych

Zielone ściany na Centrum Przesiadkowym Opole Główne są już po pierwszej wiosennej pielęgnacji. Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodach. Dokładnie tak samo jest z panelami obsadzonymi roślinnością na opolskim wielopoziomowym parkingu.

Ogrody wertykalne wymagają szczególnego nadzoru i pielęgnacji. Aby rośliny dobrze się prezentowały, nie tylko te na ścianach, potrzebne jest odpowiednie zasilanie w nawóz i pielęgnacja mechaniczna, czyli przycinanie. Wiosenna przycinka już się odbyła, a osoby zajmujące się tym wyjątkowym ogrodem stan roślin oceniają jako dobry.

Zdarza się oczywiście, że pojedyncze egzemplarze nie przetrwają zimy, ale to normalne, wie o tym każdy, kto ma choć kawałek przydomowego ogródka czy uprawia kwiatki na balkonie. W wypadku zielonych ścian jest dokładnie tak samo – tłumaczy Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zarządu Zakładu Komunalnego. – Zdecydowana większość roślin świetnie wystartowała. Jest to opinia fachowców od zieleni, którzy pod opieką mają opolską zieleń wertykalną. 

Zielone panele są pod szczególnym nadzorem, w roku ubiegłym bowiem roślinność byłą dwukrotnie wymieniana. Nie było to jednak związane bezpośrednio z zaburzeniami wegetacji. Za nieodpowiedni stan roślin odpowiedzialny był system nawadniania, który ulegał awariom.

Generalny wykonawca, firma Warbud, wraz z podwykonawcą przeprowadzili prace, które mają wyeliminować podobne sytuacje. Jesteśmy dobrej myśli i mamy zapewnienia, że do podobnych zdarzeń nie będzie dochodzić. Jeśli lato minie nam bez awarii to będziemy od Warbudu odbierać ściany – dodaje wiceprezes Zakładu Komunalnego, który administruje budynkiem.

Zakład Komunalny opiekuje się Centrum Przesiadkowym, za zielone ściany nadal jednak odpowiedzialny jest Generalny Wykonawca budynku. Dzieje się tak zgodnie z umową, która umożliwia wykonawcy przekazanie zielonych ścian dopiero po roku od ich bezawaryjnego działania. Zieleń wertykalna przechodzi regularne przeglądy raz w miesiącu, a każda, również zaplanowana pielęgnacja, odbywa się z użyciem podnośnika.

Ogród wertykalny, Centrum Przesiadkowe Opole Główne

Ogród wertykalny, Centrum Przesiadkowe Opole Główne

Ogród wertykalny, Centrum Przesiadkowe Opole Główne

Ogród wertykalny, Centrum Przesiadkowe Opole Główne

Najnowsze artykuły