Złoty Kask. To znów będzie wspaniały turniej

W sobotę 6 maja w naszym mieście będziemy mieli nie lada sportową atrakcję – żużlowy turniej o Złoty Kask z udziałem najlepszych polskich zawodników. Zawody na stadionie przy ul. Wschodniej rozpoczną się o godz. 16:15.

Od wielu lat utarło się w naszym mieście, że najlepszym “żużlowym” terminem w ciągu roku jest właśnie Lany Poniedziałek. Po zimowej przerwie kibice wygłodniali są emocji żużlowych i tak charakterystycznego dla “czarnego sportu” zapachu spalonego metanolu z olejem . Niemal zawsze frekwencja w Lany Poniedziałek jest wyższa niż w innych terminach, Niestety w tym roku tradycyjny terminarz pokrzyżowały kiepskie prognozy pogody, stąd nowa, majowa data imprezy

Te zmagania mają długą tradycję. W różnej formie odbywają się nieprzerwanie od 1961 roku. Na liście zwycięzców widnieją wielkie nazwiska polskiego speedwaya. Turniej wygrywali m.in.: Antoni Woryna, Paweł Waloszek, Edward Jancarz, Zenon Plech, Roman Jankowski czy Tomasz Gollob. Do tego ostatniego należy rekord w ilości zdobytych trofeów. Triumfował bowiem siedem razy.

Od 2021 roku Turniej o Złoty Kask jest jednocześnie memoriałem pierwszego polskiego indywidualnego mistrza świata – Jerzego Szczakiela. Zmarły we wrześniu 2020 roku wybitny zawodnik był przez całą karierę związany z opolskim Kolejarzem. Pierwszy jego memoriał dwa lata temu odbył się w Zielonej Górze, a ubiegłoroczny już w Opolu.

Rok temu w turnieju zwyciężył Bartosz Zmarzlik, który w 2022 roku zdobył po raz trzeci w karierze tytuł indywidualnego mistrza świata. Wówczas triumfował z kompletem 15 punktów. To był jego trzeci z rzędu triumf w Złotym Kasku. Drugie miejsce zajął Dominik Kubera, a na najniższym stopniu podium stanął Patryk Dudek. Wówczas obsada zawodów była doborowa. Wystąpili najlepsi krajowi jeźdźcy, bez cienia przesady można uznać, że to światowa czołówka. Nasz kraj jest bowiem wśród trzech-czterech, które dominują na świecie. Tak samo będzie 10 kwietnia.

Zgodnie z ostatnio panującymi zasadami, lista startowa jest ustalana na podstawie nominacji w porozumieniu z trenerem reprezentacji Polski – Rafałem Dobruckim. Zawodnicy powalczą o miejsca w eliminacjach mistrzostw świata i Europy. Stawka będzie więc wysoka – wyjaśnia Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Faworytem zawodów będzie Zmarzlik, ale szyki pokrzyżować będzie mu chciało przynajmniej kilku rywali. Choćby znakomicie zawsze czujący się na opolskim torze Patryk Dudek, brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata – Maciej Janowski i znakomicie się rozwijający Dominik Kubera. Nie można zapominać o niezwykle doświadczonych Januszu Kołodzieju i Jarosławie Hampelu, a może któryś z “młodych gniewnych” (Jakub Miśkowiak, Wiktor Przyjemski, Mirosław Cierniak) sprawi niespodziankę. Na liście startowej nie brakuje żadnego zawodnika liczącego się na krajowym podwórku. Większość z nich ma na koncie poważne sukcesy międzynarodowe. Rok temu turniej był wyśmienity i należy spodziewać się, że tak samo będzie i teraz.

W sprzedaży w internecie są bilety na zawody. Można je kupować na stronie www.bilety.speeedwayevents.pl oraz w serwisie ebilet.pl. Oczywiście bilety na poprzedni termin zachowują ważność. Oto ich ceny: bilet VIP – 300 zł; trybuna główna – 70 zł; pozostałe sektory – 45 zł normalny, 35 zł ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 8-17 lat, emeryci i renciści). Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny z pełnoletnim opiekunem

W dniu zawodów bilety i programy będą dostępne także w stadionowych kasach. Bramy stadionu zostaną otwarte o godz. 12.30. Bilety obowiązują zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej (na urządzeniu mobilnym).

 

Lista startowa
1. Bartosz Smektała (Unia Leszno); 2. Jarosław Hampel (Motor Lublin); 3. Maksym Drabik (Włókniarz Częstochowa); 4. Dominik Kubera (Motor Lublin); 5. Kacper Woryna (Włókniarz Częstochowa); 6. Patryk Dudek (Apator Toruń); 7. Szymon Woźniak (Stal Gorzów); 8. Janusz Kołodziej (Unia Leszno); 9. Paweł Przedpełski (Apator Toruń); 10. Piotr Pawlicki (Sparta Wrocław); 11. Wiktor Przyjemski (Polonia Bydgoszcz); 12. Bartosz Zmarzlik (Motor Lublin); 13. Krzysztof Kasprzak (Wilki Krosno); 14. Maciej Janowski (Sparta Wrocław); 15. Mateusz Cierniak (Motor Lublin); 16. Jakub Miśkowiak (Włókniarz Częstochowa). Rezerwowi: Przemysław Pawlicki (Falubaz Zielona Góra) i Bartłomiej Kowalski (Sparta Wrocław).

Opole w Turnieju o Złoty Kask

Turnieje o Złoty Kask odbywały się w Opolu 10 razy, a było to w latach: 1970, 1971, 1972, 1973, 1975, 1976, 1977, 1985, 1987 i 2022. W XX wieku za każdym razem była to jednak jedna z rund Złotego Kasku (w tych latach było od czterech do ośmiu rund i wyniki były jako klasyfikacja łączna). Od kilkunastu lat jest to jeden turniej. Pojedynczy turniej odbył się w Opolu rok temu.

Zawodnicy Kolejarza cztery razy stawali na podium końcowej klasyfikacji Złotego Kasku. Tak się składa, że na podium stawali trzej najwybitniejsi zawodnicy w historii opolskiego klubu: Jerzy Szczakiel (3. miejsce 1971), Leonard Raba (2. miejsce w 1981 roku i 3. miejsce w 1984 roku) oraz Wojciech Załuski (1. miejsce w 1989 roku).

 

 

Najnowsze artykuły