Zostań dawcą szpiku na opolskich uczelniach

Do 21 kwietnia prowadzona jest akcja rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS. Inicjatywa została przygotowana w związku z 10. rocznicą powołania studenckiej akcji HELPERS’ Generation. Od tamtego czasu setki osób z Opola dołączyło do grona tych, którzy mogą uratować czyjeś życie.

Otwarte akcje rejestracji dawców prowadzone są na większości wydziałów Uniwersytetu Opolskiego. Stanowiska do rejestracji znajdują się także w budynkach Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej oraz w holu głównym Uniwersytetu WSB Merito Opole. Wolontariusze działają od godziny 10:00 do 18:00.

Misją HELPERS’ Generation jest wsparcie fundacji DKMS w odnalezieniu potencjalnych Dawców szpiku i pomocy każdej osobie chorej na nowotwór krwi. Znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, więc cieszymy się, że my, studenci możemy w tym pomóc i wspólnie przyczynić się do ratowania żyć. W tym roku obchodzimy 10 rocznice projektu helpers generation, więc jest ro wyjątkowy czas dla nas wszystkich – mówi Julia Pieczara, tegoroczna koordynatorka akcji na Uniwersytecie Opolskim.

Podczas poprzedniej akcji na terenie uczelni i nie tylko zarejestrowało się ponad 400 osób. Jak podkreślają koordynatorzy – to może oznaczać 400 potencjalnie uratowanych ludzkich żyć.

jest to niesamowita przygoda, oprócz tego ze ma się satysfakcję z pomagania, poznaje się ludzi i zawiera przyjaźnie na długie lata. W swoich genach mamy moc, by uratować życie osoby potrzebującej, naszego bliźniaka genetycznego i myślę, że jest to niesamowite – dodaje Pieczara.

Studenci chętnie angażują się w działalność fundacji DKMS w Opolu. Wielu z nich zdecydowało się dostać dawcami od razu po osiągnięciu wymaganej pełnoletności albo podczas studiowania.

Zapisałem się do bazy ponieważ mnie to nic nie kosztuje a sama rejestracja jest szybka i mogę komuś pomóc – mówił Szymon, student z Opola.

Jeśli tylko mogę to pomagam jak najwięcej a pobranie wymazu to tylko kilka minut a może ocalić czyjeś życie – mówiła Emilia, studentka z Opola

Moje 18 urodziny były dla mnie największą radością nie dlatego, że przekroczyłam tą niewidzialną linie pełnoletności, ale dlatego, że mogłam zarejestrować się do bazy DKMS i oddać krew. Chciałam, aby moje życie mogło uratować życie osobie potrzebującej – mówiła Małgorzata, studentka z Opola.

Potencjalnym dawcą komórek macierzystych może zostać każdy, kto ukończył 18 rok życia i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, czyli różnego rodzaju chorób krwi. Taka osoba dokonuje rejestracji, która trwa tylko kilka minut. Podczas tego wypełniana jest specjalna ankieta a finalnie pobierany jest wymaz z wewnętrznej części policzka, w celu pobrania naszego DNA. W sytuacji gdy jakaś osoba zachoruje na nowotwór krwi, uratować go może wyłącznie dawca komórek macierzystych, którego DNA będzie zgodne z tą właśnie osobą.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie głównej fundacji:

https://www.dkms.pl/

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły