Zwiedzaj zabytkowy kościół z robotem

To właśnie w Obórkach pod Brzegiem, po raz pierwszy w Polsce, interaktywny robot humanoidalny Pepper wystąpi w roli asystenta przewodnika turystycznego.

Biały robot, z uroczymi oczami, umiejący wykonywać proste gesty, z funkcją rozpoznawania mowy, detektorem ruchu i kamerami zainstalowanymi w oczach, tylko czeka, by przywitać gości, którzy w najbliższą niedzielę odwiedzą zabytkowy kościół w Obórkach. Wiadomo, że robot witać będzie gości słowami „Szczęść Boże”, by po chwili zaprosić wszystkich na wspólne zwiedzanie. Z pewnością z obecności Peppera bardzo ucieszą się dzieci. Rozmowa z humanoidalnym robotem będzie dla nich nie lada atrakcją.

Oprowadzanie zwiedzających nie będzie pierwszą pracą Peppera. W jego CV znajdziemy pracę na stanowisku recepcjonisty, a w kompetencjach umawianie terminów na spotkania. Innym razem pracował w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, pomagając podczas pandemii – informował wówczas m.in. o środkach ostrożności, jakie należy zastosować, by uniknąć zakażenia. Teraz czas na turystykę.

Roboty humanoidalne jako przewodnicy turystyczni, to przyszłość tej branży, podobnie jak kreatywne łączenie zabytków z nowoczesnymi technologiami – mówi Tomasz Kwiatek z Fundacji „Dla Dziedzictwa”, która jest organizatorem wydarzenia wraz z firmą z Opola, Weegree, do której należy Pepper. Dodaje, że zainteresowani detalami historycznymi nie muszą się martwić tym, czy robot będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Nad całością wydarzenia będą czuwać organizatorzy, a na pytania zwiedzających odpowie Radosław Preis, Powiatowy Konserwator Zabytków.

W towarzystwie robota będzie można zwiedzać zabytkowy kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach (gmina Olszanka w powiecie brzeskim), w najbliższą niedzielę, 12 września. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12. Wstęp jest bezpłatny.

Kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Obórkach jest jednym z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Najstarszą częścią obiektu są ściany prezbiterium (południowa i wschodnia) wykonane z drewna jodłowego w 1447 r. – Świątynia ma niesamowity klimat, cenny polichromowany strop patronowy i malowidła ścienne pod tynkiem. Ze względu na zachowane wartości, zabytek jest kandydatem do wpisu na listę Pomników Historii – dodaje Tomasz Kwiatek.

Wydarzenie zorganizowano w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

Najnowsze artykuły