Jak się bawili opolscy seniorzy

XXII Dni Seniora były wyjątkowe. Najpierw z powodu pandemii nie odbyły się w tradycyjnym majowym terminie, a teraz udało się je zorganizować nieopodal stolicy województwa. Ponad pół tysiąca najstarszych mieszkańców miasta bawiło się nieopodal Opola w Przysieczy.

– Organizacja Dni Seniora ma na celu integrację środowiska ludzi niepełnosprawnych i starszych, oraz pobudzenie ich do aktywnego zdrowego stylu życia przy wykorzystaniu różnych zadań i działań, które są w stanie wykonać i w których mogą bez przeszkód uczestniczyć w bezpiecznych warunkach – powiedziała wicedyrektor MOPR, Małgorzata Kozak.

Na terenie 7 hektarów Gospodarstwa Agroturystycznego państwa Lipińskich w Przysieczy odbyło się grzybobranie połączone ze świętem pieczonego ziemniaka. Posiadłość położona jest w pobliżu Borów Niemodlińskich. Przez cztery dni, codziennie do gospodarstwa przyjeżdżały dwa autokary z seniorami, którzy w małych grupach uczestniczyli w różnych zajęciach (zbieranie grzybów w lesie, malarstwo w plenerze, zwiedzanie Mini ZOO i terenów zielonych, ćwiczenia ruchowe na powietrzu przy muzyce na żywo (Zumba, Smovey, Chusta Animacyjna Klanza).

– Codziennie też był ten sam scenariusz zajęć. Każdy uczestnik poczęstowany został plackiem drożdżowym, chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym, pieczoną kiełbasą i pieczonymi ziemniakami z serkiem czosnkowym. Przygotowano również dla biesiadników gorącą kawę, herbatę i wodę mineralną – opowiadała kierownik Domu Dziennego Pobytu „Złota Jesień”, Edyta Solarska-Halaba.

Na koniec wydarzenia odczytywano i wręczano specjalny list do seniorów od prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, w którym pisał: „Jak zwykle w maju mieliśmy się spotkać na XXII już Opolskich Dniach Seniora. Pamiętam doskonale, że to jedne z najbardziej uśmiechniętych, pozytywnych i energetycznych dni w mieście. Koronawirus i względy bezpieczeństwa nie pozwoliły nam jednak na to, by razem świętować i się bawić, ale „co się odwlecze, to nie uciecze!”. Cieszę się jednak, że mimo wszystko udało się zorganizować kilka wyjazdowych dni, które mogliście spędzić razem. Każdemu z Państwa życzę dużo zdrowia i oczywiście proszę, abyście dbali i uważali na siebie. Ufam i wierzę, że przyszłoroczne majowe święto opolskich seniorów znów będzie jak dawniej. Czyli spotkamy się RAZEM, a zabawy i uśmiechu nie będzie końca!”

Każdy z uczestników otrzymał też upominek, czyli plecak, smycz do kluczy i miód pszczeli wraz z łyżką do miodu.