Niemal 200 interwencji straży pożarnej przez podtopienia [ZDJĘCIA]

Przez nieco ponad 24 godziny strażacy w województwie opolskim odnotowali 189 zdarzeń związanych z długotrwałymi opadami deszczu. Cały czas trwa także pompowanie wody przy przepuście Moderz-Olszanka i w rowie RB Czarnowąsy.

Najwięcej zdarzeń, aż 80, odnotowano w powiecie nyskim. W prudnickim było ich 35, a w powiecie opolskim z miastem Opole 16. Łącznie w zdarzeniach uczestniczyły 282 zastępy PSP i OSP w sile 1270 strażaków – słyszymy w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

W 90 przypadkach strażacy interweniowali przy zalanych piwnicach, a w 73 przypadkach zdarzenia dotyczyły zalewanych posesji. Pozostałe interwencje dotyczyły zalanych dróg, zatorów na rzece, pompowania wody z cieku, uszkodzonych dachów (cieknąca woda) oraz monitoringu stanu rzek.

Sytuacja hydrologiczna jest dynamiczna, a wszelkie działania zależeć będą od faktycznego poziomu Odry, wysokości zrzutu ze zbiornika w Turawie i cofki Odry do Małej Panwi. MCZK w Opolu jest w stałym kontakcie z Wodami Polskimi, monitoruje również stały wzrost wody, której w Odrze brakuje metra do stanu alarmowego.