Niemal sześć milionów złotych na sport w Opolu

Mimo trwającej już ponad rok pandemii kluby i sportowcy z Opola mogą liczyć na wsparcie miasta. W 2021 roku samorząd przeznaczy na rozwój wielu dyscyplin sportowych niemal 6 milionów złotych.

W ramach dotacji dla klubów podzielono pięć milionów złotych, które w 2021 roku wspomogą drużyny ze stolicy regionu. Najwięcej, bowiem 1.350.000 złotych otrzymała Odra. Z kolei 900.000 złotych przypadło, grającej w Superlidze piłkarzy ręcznych, Gwardii. 450.000 złotych otrzymali koszykarze Weegree AZS Politechnika, którzy w obecnych rozgrywkach sięgnęli po historyczny w swojej historii awans do fazy play off w Suzuki I lidze mężczyzn. 

Po 450.000 złotych otrzymały także Kolejarz (żużel) oraz UNI (siatkówka kobiet). 220 000 złotych zasili natomiast konto sekcji lekkoatletycznej AZS-u Politechniki Opolskiej, a 185.000 złotych Budowlanych (podnoszenie ciężarów). Klub Judo AZS otrzymał od miasta 100.000 złotych, sekcja pływania UKS MOS – 80.000 złotych, a Dreman Opole Komprachcice i sekcja kajakarska AZS-u Politechniki Opolskiej po 70.000 złotych. 

Ponadto na podstawie wyników osiągniętych w 2020 roku wyróżniono indywidualnymi stypendiami 95 sportowców. Otrzymają oni “nagrody” w wysokości od 253 do 1688 złotych miesięcznie (od marca do grudnia włącznie). Łącznie dla sportowców zostanie przeznaczonych nieco ponad 840.000 złotych.

Wśród wyróżnionych jest 26 lekkoatletów z AZS-u Politechniki Opolskiej, 16 kajakarzy, 10 zawodników Budowlanych i trzech UKS-u MOS w podnoszeniu ciężarów. Stypendia otrzyma też 11 zawodników short-tracku, ośmiu dżudoków AZS-u oraz zawodniczka Gwardii. Stypendystami jest też ośmiu reprezentantów Opolskiego Klubu Taekwondo, pięciu karateków, czterech strzelców, dwóch szachistów oraz pływaczka UKS MOS. 

Nagrodę specjalną otrzymał z kolei Jacek Dziuba – trener lekkiej atletyki w AZS-ie Politechnika Opolska. To uznany szkoleniowiec, który wychował wielu lekkoatletów w różnych konkurencjach. Talenty wyszukiwał i szkolił w klubie LUKS Podium Kup, a obecnie pracuje w klubie uczelnianym z Opola. Jego najbardziej znaną wychowanką jest specjalizująca się w pchnięciu kula Anna Wloka. W 2010 roku zdobyła ona brązowy medal na światowych igrzyskach młodzieży, a rok później srebrny krążek na mistrzostwach Europy juniorów.

Obecnie “perełką” w talii podopiecznych trenera Dziuby jest Filip Rak. W 2020 roku pobił on rekord Polski juniorów w biegu na 1500 metrów, a kilkanaście tygodni temu potwierdził ogromne możliwości bijąc rekord kraju juniorów na tym dystansie, ale w hali. Dziuba ma też pod swoją opieką innych lekkoatletów AZS-u Politechniki, należących do krajowej czołówki w kategoriach młodzieżowych, m.in. najlepszą wśród polskich juniorek w skoku wzwyż – Katarzynę Kokot.   

Najnowsze artykuły