50 lat opolskiej nefrologii

Jedyny w regionie Oddział Nefrologii świętuje 50-lecie istnienia. Od 25 lat funkcjonuje w szpitalu przy alei Witosa. W samym 2021 roku z pomocy opolskich nefrologów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oraz w poradni skorzystało około 3000 pacjentów. W stacji dializ wykonano ok. 14 500 zabiegów.

Jak podkreśla kierownik Oddziału Nefrologii w USK i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Uniwersytetu Opolskiego, dr hab. n. med. Tomasz Porażko, prof. UO, głównym celem opolskich specjalistów jest profilaktyka, wczesna diagnostyka i skuteczne leczenie pacjentów z chorobami nerek. – Ze smutkiem obserwujemy, że trafiają do nas pacjenci w znacznym stadium zaawansowania chorób. Wiele z nich, niestety, przebiega bezobjawowo, stąd tak ważna jest profilaktyka – tłumaczy Porażko. – Dzięki dobrej współpracy z poprzednią ordynator dr n. med. Grażyną Bogdanowicz i prof. dr. hab. n med. Marianem Klingerem, dotychczasowym kierownikiem kliniki uniwersyteckiej, udało się podnieść jakość oferowanych w Opolu świadczeń medycznych z zakresu nefrologii na wyższy poziom – dodaje.

Pierwszy Oddział Nefrologii na Opolszczyźnie powstał w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu w 1972 r. Placówka za sprawą Opolanina prof. Franciszka Kokota otrzymała z Niemieckiej Republiki Demokratycznej aparaty do hemodializy pozaustrojowej, tzw. „sztuczne nerki”. Ordynatorem został wówczas dr n. med. Ryszard Kwieciński, zastępcą – dr Henryk Żygadło, a pielęgniarką oddziałową – Anna Nowakowska (po mężu – Kaczmarek).

Pierwszy zabieg hemodializy przeprowadzono w Opolu na początku grudnia 1997 r. u 20-letniej mieszkanki Olesna. Przebiegł bez zakłóceń, a chora zniosła go dobrze. Przy skrajnej niewydolności nerek przeżyła jeszcze 9 miesięcy, co w ówczesnych czasach było sporym sukcesem. Przez kolejne lata Oddział Nefrologii w Szpitalu Wojewódzkim rozwijał się. W styczniu 1997 r. został przeniesiony do nowo wybudowanego Wojewódzkiego Centrum Medycznego przy al. Witosa, gdzie powstała też nowa stacja dializ.

Pracuję w oddziale od 1983 r. To piękny czas, kiedy nefrologia rozwijała się jako specjalność.  Powstawały nowe aparaty do hemodializy, pojawiły się nowe dializatory, procedury, leki, zaczęła się rozwijać dializa otrzewnowa. Wszystko to wpłynęło na poprawę jakości życia pacjentów chorych na nerki, ale przede wszystkim – dializowanych – opowiada dr n. med. Grażyna Bogdanowicz, wieloletnia ordynator oddziału i konsultant wojewódzka ds. nefrologii.

Prof. Tomasz Porażko wiąże dalszy rozwój nefrologii z kształceniem w Opolu przyszłych lekarzy. – Tworzymy studentom warunki do jak najlepszej nauki, ale też rozwoju naukowego. Liczymy, że część z absolwentów będzie chciała z nami współpracować w szpitalu i w oddziale – dodaje.

Zespół oddziału zapewnia kompleksową diagnostykę, leczenie i opiekę na najwyższym poziomie, za co składam wyrazy uznania. Mamy świadomość, że na jakość udzielanych świadczeń i komfort pracy wpływają warunki lokalowe, a te w oddziale i stacji dializ wymagają poprawy. Potrzeby wybudowanego ponad 30 lat temu szpitala są ogromne. Sukcesywnie zabiegamy o pozyskanie finansowania na modernizacje i doposażanie kolejnych naszych jednostek. Oddział Nefrologii jest jedną z nich – zaznacza Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

 

fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

 

Najnowsze artykuły