Prof. Marcin Lorenc ponownie rektorem Politechniki Opolskiej

Dr hab. Marcin Lorenc, profesor Politechniki Opolskiej, został wybrany jej rektorem na kolejną kadencję, która zakończy się w 2028 roku. Nie miał kontrkandydatów.

Pierwszy raz Lorenc został wybrany na rektora po tragicznej śmierci profesora Marka Tukiendorfa pod koniec września 2019 roku. Dokończył przerwaną przez poprzednika kadencję, po czym wygrał kolejne wybory rektorskie w roku 2020. To będzie jego druga pełna kadencja.

Rektor Marcin Lorenc oprócz kierowania uczelnią próbował kariery politycznej. Bez powodzenia jako kandydat z list PiS ubiegał się o mandat senatora z Opolszczyzny. Jego związki z rządzącą Zjednoczoną Prawicą owocowały wysokimi dotacjami na rzecz uczelni. Za jego kadencji uczelnia otrzymała rekordowe rządowe wsparcie 87 milionów złotych na inwestycje. W akademickim środowisku Opola uchodził za pieszczocha poprzedniej władzy.

Startując do senatu z listy PiS podkreślał, że jest kandydatem niezależnym. A pytany w trakcie kampanii wyborczej o opinię dotyczącą sytuacji kraju za rządów PiS, stwierdził, że nie posiada właściwych narzędzi, by przeprowadzić taką ocenę.

Dr. hab. Marcina Lorenca wybrało Kolegium Elektorów większością 71 spośród 98 oddanych głosów, 22 osoby były przeciw, reszta wstrzymała się od głosu.

Najnowsze artykuły