Prof. Marek Honorowym Obywatelem Opola. Trzech wykładowców UO uhonorowano tytułami Zasłużonych.

W 30. rocznicę powstania Uniwersytetu Opolskiego miasto uhonorowało czterech wybitnych naukowców związanych z uczelnią. Profesora Franciszek marek otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Opola, profesorowie Joanna Nocoń, Krystyna Czaja oraz Lech Rubisz zostali wyróżnieni tytułem Zasłużony Obywatel Miasta Opola.  

Honorowy Obywatel Opola

Prof. Franciszek Antoni Marek urodził się 18 grudnia 1930 r. w Bełku k. Rybnika jako syn Józefa – powstańca śląskiego i Gertrudy z Naczyńskich, córki niemieckiego urzędnika. W 1973 roku powierzono mu kierownictwo Zakładem Historii Oświaty i Wychowania w nowo utworzonym Instytucie Pedagogiki. W latach 1964- 1974 był Sekretarzem Generalnym Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Od 1965 roku przez wiele lat był prezesem Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, a przez dwie kadencje członkiem ZG TWP, w latach 1990-1991 był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Śląskiego w Opolu, jest honorowym prezesem Polskiego Związku Zachodniego a w latach 1992-1994 był sędzią Trybunału Stanu. W roku 1993 prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora. W swoim dorobku ma blisko 200 prac. Wypromował 17 doktorów oraz blisko 900 licencjatów i magistrów. W latach 90. jako badacz najwięcej uwagi poświęcał zagadnieniom historii oświaty i wychowania, problematyce relacji polsko-niemieckich, analizowanych z perspektywy śląskiego pogranicza i postrzeganych w kontekście niełatwych meandrów polsko-niemieckiego sąsiedztwa. Nadanie prof. Franciszkowi Markowi tytułu Honorowy Obywatel Miasta Opola ma symboliczny wymiar hołdu i uznania w 30. rocznicę powołania Uniwersytetu Opolskiego.

Zasłużeni Obywatele Miasta Opola

Prof. Jolanta Nocoń

Z Opolem związana od 1979 roku, gdy po maturze podjęła studia polonistyczne w tutejszej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Po ich ukończeniu przez kilka lat pracowała w szkole najpierw w Gogolinie, potem w Opolu jako nauczycielka języka polskiego, a także jako metodyczka w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu oraz w Zakładzie Technologii Kształcenia WSP w Opolu. W 1991 roku, za namową opolskiej językoznawczyni, dr Krystyny Nowik, postanowiła dołączyć do zespołu badawczego prof. Stanisława Gajdy w Instytucie Filologii Polskiej WSP w Opolu. W Polsce jest prof. Jolanta Nocoń opolanką znaną z bogatego i niezwykle ważnego dla polskiej lingwodydaktyki i stylistyki dorobku naukowego. Jest autorką ponad stu publikacji, w tym trzech monografii książkowych, z których jedna – „Podręcznik szkolny w dyskursie dydaktycznym – tradycja i zmiana” została w 2011 roku wyróżniona nagrodą naukową im. Kazimierza Nitscha przyznaną przez Polską Akademię Nauk.

Prof. Krystyna Czaja

Po ukończeniu studiów na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz blisko trzyletniej pracy w ówczesnych Zakładach Chemicznych „Blachownia” w Kędzierzynie–Koźlu, Krystyna Czaja dalszą drogę zawodową związała z opolską uczelnią, Wyższą Szkolą Pedagogiczną przekształconą, w roku 1994, w Uniwersytet Opolski. W Instytucie Chemii, jednostce Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, a od 2008 r. Wydziału Chemii, awansowała od stanowiska asystenta do profesora zwyczajnego. Stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego oraz tytuł profesora uzyskała w rezultacie odpowiednich postępowań przeprowadzonych na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. Specjalność naukowa: chemia i technologia materiałów polimerowych, głównie poliolefinowych, w tym synteza wieloskładnikowych, metaloorganicznych układów katalitycznych kolejnych generacji oraz ocena ich właściwości katalitycznych w procesach polimeryzacji i kopolimeryzacji etylenu, propylenu i innych związków alkenylowych. Zainteresowania badawcze obejmują także modyfikację poliolefin w celu nadania im pożądanych właściwości oraz otrzymywanie i charakterystykę (nano)kompozytów na osnowie poliolefin z różnymi napełniaczami nieorganicznymi, organicznymi, w tym z surowców odnawialnych) i innymi dodatkami a także procesy termodegradacji, fotodegradacji i starzenia pod wpływem czynników atmosferycznych różnorodnych materiałów polimerowych oraz prace nad wykorzystaniem i utylizacją odpadów polimerowych. Dorobek naukowy: blisko 200 publikacji naukowych, dwa skrypty, ponad 200 niepublikowanych opracowań, ekspertyz i sprawozdań ze zleconych prac badawczych, 35 patentów i 4 zgłoszenia patentowe oraz ponad 250 referatów i komunikatów przedstawionych na naukowych konferencjach w kraju i zagranicą.

Prof. Lech Rubisz

Profesor od 1980 roku jest związany z Uniwersytetem Opolskim (do 1994 roku Wyższa Szkoła Pedagogiczna), aktualnie na stanowisku profesora UO. W latach 1998 – 2012 zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Społecznych, następnie Instytutu Politologii, a od 2012 roku dyrektor Instytutu Nauk O Polityce i Administracji. Wieloletni członek Senatu Uniwersytetu Opolskiego oraz Rad Wydziałów Historyczno-Pedagogicznego i Nauk Społecznych. Odznaczony w 2005 roku Srebrnym Krzyżem Zasługi i w 2017 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W latach 90-tych XX wieku Lech Rubisz był współtwórcą opolskiego środowiska politologicznego, które pod jego kierownictwem zwieńczyło ponad dwadzieścia lat swojej działalności naukowej i dydaktycznej uprawnieniami do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz kategorią A w swojej dyscyplinie. Opolski ośrodek nauk politycznych wypromował kilkuset absolwentów kierunków politologia, stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (w tym 47 ze stopniem naukowym doktora), którzy byli lub są dziś parlamentarzystami, ministrami, prezydentami, burmistrzami, radnymi różnych szczebli samorządu terytorialnego w Opolu, regionie i poza jego granicami, współtworzą również potencjał opolskich i krajowych mediów oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

 

Najnowsze artykuły