Autobusy elektryczne coraz bliżej oddania do użytku

Nasze miasto ma już pięć autobusów elektrycznych, trzeba jednak nieco poczekać zanim wyruszą one na trasę. Wszystko dlatego, że musi być przygotowana specjalna infrastruktura, w tym ładowarki. Trwa właśnie ich budowa i montaż.

W okolicach pętli przy ul. Prószkowskiej budowana jest stacja szybkiego ładowania czyli ładowarka pantografowa. Jej moc to 300 kW i będzie działała ona na zasadzie odwróconego pantografu – autobus będzie podjeżdżał do stacji, gdzie na jego dach opuści się specjalne urządzenie, które załaduję pojazd.

Kolejne ładowarki znajdują się w bazie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy ul. Luboszyckiej w Opolu. Tam będą działały trzy dwustanowiskowe stacje ładowania o mocy wyjściowej 120 kW.

Przypomnijmy, iż tego rodzaju pojazdy to Urbino 12 elektric. Są one wyposażone w nowoczesne baterie Solaris High Energy i będą napędzane przez chłodzony powietrzem silnik centralny o mocy 160 kW. Pojazdy posiadają trzy pary podwójnych drzwi, a na ich pokładzie znajduje się 28 miejsc siedzących, miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z wózkami dziecięcymi. Autobusy są wyposażone również w dostęp do sieci WiFi oraz w gniazda USB.

To pierwsze pojazdy elektryczne w stolicy województwa. Wszystkie będą jeździły na linii 25.