Awanse opolskich uczelni

W najnowszym Rankingu Uczelni Akademickich miesięcznika “Perspektywy” zarówno Uniwersytet Opolski jak i Politechnika Opolska awansowały biorąc pod uwagę ubiegłoroczne zestawienie.

W porównaniu z poprzednim rokiem o sześć pozycji wyżej plasuje się Uniwersytet Opolski, który awansował na 24. miejsce. Biorąc pod uwagę tylko uniwersytety nasza uczelnia również zanotowała progres – jest na 7. miejscu w kraju, czyli o dwie pozycje wyżej niż rok temu. W tym zestawieniu Uniwersytet Opolski notuje postępy co roku – w 2019 roku zajmował 16. pozycję, w 2020 – 14., w 2021 –11., a w 2022 – 9.

– To nasz ogromny sukces – cieszył się podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej rektor UO prof. Marek Masnyk. – Jest efektem ogromnej pracy całego zespołu: wszystkich pracowników uniwersytetu, dziekanów i dyrektorów instytutów, bo w tych kategoriach, w których zostaliśmy najwyżej sklasyfikowani w rankingu, liczą się efekty badań naukowych. W rankingu uniwersytetów sięgnęliśmy szklanego sufitu. Nie sądzę, by w tej kategorii udało się nam osiągnąć wyższą pozycję – dodaje.

Na 48. miejscu ex aequo z sześcioma innymi uczelniami znajdujemy Politechnikę Opolską (awans o 13 „oczek”). W zestawieniu uczelni technicznych jest 14. i również awansowała o dwa miejsca.

Czołówka rankingu wygląda następująco: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i – ex aequo – Uniwersytet Warszawski to najlepsze polskie uczelnie w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Politechnika Warszawska zajmuje 3. miejsce, a 4. ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie jest najlepszą uczelnią niepubliczną, a Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim najlepszą publiczną uczelnią zawodową.

Kapituła przyznała Nagrodę Specjalną AWANS 2023 dla uczelni, która dokonała najbardziej spektakularnego skoku do czołówki Rankingu Uczelni Akademickich. Nagrodę tę otrzymała Politechnika Poznańska, która z miejsca 23. w ubiegłorocznym rankingu awansowała na 12. w edycji 2023.

– Najważniejszymi odbiorcami Rankingu są oczywiście maturzyści – mówi na łamach Perspektyw Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni – tłumaczy.

Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który prowadzi takich kierunków aż 22. Za nim jest Politechnika Warszawska (15 kierunków) i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (11 kierunków).

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Autorzy przekonują też, że czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Ranking Uczelni Akademickich obejmuje szkoły wyższe publiczne i niepubliczne, z wyjątkiem uczelni artystycznych, które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły